DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22324520,33%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

5 bin megavat toplam şurası gücü hedefleyen Enerjisa Üretim, Erciyes RES’i devreye alarak rüzgârda 277 megavata ulaştı

5 bin megavat toplam şurası gücü hedefleyen Enerjisa Üretim, Erciyes RES’i devreye alarak rüzgârda 277 megavata ulaştı

ABONE OL
Ekim 24, 2022 21:51
5 bin megavat toplam şurası gücü hedefleyen Enerjisa Üretim, Erciyes RES’i devreye alarak rüzgârda 277 megavata ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerjisa Üretim yenilenebilir güçte yatırım atağına devam ediyor:

  • 22 santralde, 5 farklı teknolojiyle üretim yapan Enerjisa Üretim, yalnızca yenilenebilir güce yapacağı yatırımlarla 5.000 megavatlık toplam heyeti güç amacı belirledi.
  • Enerjisa Üretim, Kayseri’de Erciyes Rüzgâr Gücü Santrali’ni devreye aldı. 12 türbinle yılda 221 GW/saat üretim yapacak santral 75 bin hanenin elektrik muhtaçlığına tahlil üretmenin yanı sıra bölge iktisadına ve etrafa de değerli katkı sağlayacak.
  • 2032’de ‘karbon nötr’, 2045’te ise ‘net sıfır’ olma gayesiyle yenilenebilir güç yatırımlarına öncelik veren Enerjisa Üretim, 70 milyon dolarlık yatırımla kurulan 65 megavatlık Erciyes RES ile toplam mevcut konseyi gücünü 3.672 megavata, rüzgardaki konseyi gücünü ise 277 megavata taşıdı.

Türkiye’nin önder özel kesim elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, güçteki 5 yıllık vizyonunu paylaştı. Ekim ayının birinci günlerinde Enercon ile imzaladığı 1.000 megavatlık rüzgâr gücü muahedesinin akabinde yenilenebilir güçteki yatırım atağını, Kayseri Erciyes Rüzgâr Gücü Santrali’ni (RES) devreye alarak sürdürdü. Çanakkale, Dağpazarı ve Balıkesir’de işletmede olan 212 megavat şurası gücünde toplam 3 rüzgâr santralinde elektrik üretimi yapan Enerjisa Üretim, toplam 70 milyon dolarlık yatırım yapılan Erciyes RES ile üretim kapasitesini 3.672 megavata, rüzgâr gücündeki şurası gücünü ise 277 megavata yükseltmiş oldu.

Gücünü beşerden alan sürdürülebilir üretim

İnsan odaklı bir üretim anlayışı benimseyen Enerjisa Üretim’in, stratejik öncelik olarak kabul ettiği yenilenebilir güç alanındaki kıymetli yatırımlarından biri olan Erciyes RES, 65 MW heyeti gücüyle yıllık 221 GW/saat düzeyinde üretim yapacak ve 75 bin hanenin elektrik gereksinimine karşılık verecek. Bölge iktisadına de büyük katkı sağlaması beklenen santral yıllık yaklaşık 200 bin ton karbon emisyonunun önüne geçecek. Rüzgar ve güneş hibrit santral olarak hayata geçen Erciyes RES, tamamlandığında 100 megavat şurası güce sahip olacak.

Sabancı Holding Güç Kümesi Lideri Kıvanç Zaimler, dünyanın geçirmekte olduğu dönüşümün en değerli evrelerinden birinin güçte yeşil dönüşüm olduğuna dikkat çekerek, “Bu büyük dönüşümün sürükleyicisi kabul edilen etkenler, aslında bir bakıma dünyanın nasıl bir geleceğe yol alacağını belirleyecek. Gelecek jenerasyonlara pak bir etraf ve sürdürülebilir bir gelecek sunmanın tek reçetesi yenilenebilir güç kaynaklarının maksimize edilmesidir. Dünya sürdürülebilirliğin ön planda olduğu yeni bir sayfa açtı. Bu çerçevede, Türkiye de 2053’te sıfır emisyon maksadı koydu. Gerçek planlama ve iş birlikleriyle maksadı gerçekleştirecek güce ve birikime ziyadesiyle sahibiz. Türkiye yenilenebilir güçte öncü ve dünyada hatırı sayılır ülkelerden ortasında yer alıyor. Türkiye’nin yeşil güç konusunda atacağı adımlar ilerisi için büyük değer taşıyor. Enerjisa Üretim, Türkiye’nin bu maksada yanlışsız seyahatinde en kıymetli yatırımlara imza atma kararlılığıyla arka arda yeni projeleri hayata geçiriyor. Ekim ayında Enercon ile imzalanan 1.000 megavatlık rüzgar santrali mutabakatının akabinde ve bugün devreye alacağımız Erciyes RES ile bu alandaki amaçlarımıza daha da yaklaştık. Önümüzdeki periyotta de yenilenebilir güç yatırımlarımızı artırma ve hem kesimimize hem de toplumumuza bu bahiste öncülük eden bir çizgide çalışmalarımızı sürdürme kararlılığındayız” dedi.

2045’te ‘net sıfır’ hedefi

Enerjisa Üretim’in 5 yıllık yenilenebilir güç vizyonu paylaşımının yanı sıra diğer bir heyecanlarının daha olduğunu vurgulayan Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl “Bugün hem çocuklarımız hem de geleceğimiz için çok değerli bir adım daha attık. Öncelikli gayemiz olan yenilenebilir güç alanındaki yatırımlarımızın kıymetli halkalarından biri olan Erciyes Rüzgâr Gücü Santrali’ni devreye almanın memnunluğunu yaşıyoruz. Yenilenebilir güçte yatırım yapmak stratejik önceliğimiz; önümüzdeki 5 yıl içerisinde Enerjisa Üretim olarak yalnızca yenilenebilir güce yatırım yaparak üretim kapasitemizi 5.000 megavata çıkartacağız. Böylece yenilenebilir güç hissemizi yüzde 60’a yükseltmeyi hedefliyoruz. Birebir vakitte tüm bu çalışmalarımızı insan kaynağının gelişimi, sürdürülebilirlik, hidrojen üretimi ve teknoloji üzere alanlarda da önder pozisyonumuzu sürdürerek ve bölüme, memlekete hizmet veren bir şirket olma gayesiyle ilerletiyoruz” dedi.

Erciyes RES’in 70 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiklerini belirten Bayçöl, “Erciyes RES ile toplam konseyi gücümüz 3.672 MW’a erişti. Türkiye’nin en büyük rotor çapına sahip 12 adet Nordex N163 türbinle hizmet verecek santralimiz hem verimlilik ve etraf dostu üretim hem de bölge ve ülke iktisadına katkı tarafından değerli bir rol üstlenecek. Hibrit güneş yatırım gayemizi ise önümüzdeki 3 yıl için asgarî 150 MW olarak belirledik. Bu yatırımlarımızı Balıkesir, Bandırma, Tufanbeyli ve bugün devreye aldığımız Erciyes Santrallerimizde hayata geçirmeye başladık. 2032’de ‘karbon nötr’, 2045’te ise ‘net sıfır’ olma amacıyla yenilenebilir güç yatırımlarına ve sürdürülebilirlik amaçlarımıza yönelik projelere devam edeceğiz. Yeni yatırımlarımızı daima daha güzel bir geleceği ve çocuklarımızı düşünerek yapıyoruz, tıpkı vakitte tüm Türkiye’ye, iyi olmasını diliyoruz” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.