DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22047834,04%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ayrıntılı ultrasonla riskli gebelikler erken fark edilebilir

Ayrıntılı ultrasonla riskli gebelikler erken fark edilebilir

ABONE OL
Ekim 21, 2022 00:54
Ayrıntılı ultrasonla riskli gebelikler erken fark edilebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ultrasonografi cihazları sayesinde gebeliğin detaylı incelenebildiğini söyleyen Medical Park Gebze Hastanesi’nden Radyoloji Uzmanı Dr. Gökçe Annaç, “5 boyutlu ayrıntılı ultrasonografi ile anne karnındaki doğumsal hastalıkların yüzde 70-80’inin tanısı konulabilmektedir” dedi.

Gebeliğin belirli haftalarında yapılan ultrasonografik incelemelerle hem bebek hem de anne sağlığı için önemli veriler elde edildiğini işaret eden Medical Park Gebze Hastanesi’nden Radyoloji Uzmanı Dr. Gökçe Annaç, “Bebekte var olabilen bir anormalliğin tespiti veya gelişme riski olan ve bebeğin sonraki hayatını tehdit eden bir hastalığın erken tespiti için yapılan erken haftalardaki ayrıntılı ultrasonografik işlem ile anne ve bebek sağlığını korumak amaçlanır” şeklinde konuştu.

BEBEĞİN GELİŞİMİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Uzm. Dr. Gökçe Annaç, ileri gebelik haftalarında ise bebeğin kan dolaşımının değerlendirilmesi, bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi, bebeğin iyilik halinin tespiti ve en son olarak da normal-vajinal doğum şansının olup olmadığının değerlendirilmesi amacı ile ultrasonografik işlemlerin uygulandığını ifade etti.

TÜM ORGANLARI AYRINTILI OLARAK İNCELENİYOR

Detaylı ultrason olarak da adlandırılan ayrıntılı ultrason muayenesinin, normal gebelik takibi sırasında yapılan ultrason muayenelerinden farklı olarak yüksek görüntü kalitesiyle ve bebeğin tüm organlarının incelendiği bir muayene olduğunu belirten Uzm. Dr. Gökçe Annaç, şu bilgileri paylaştı:

“Ayrıntılı (detaylı) ultrason anne karnındaki bebeğin beyni, gözleri, burnu, dudakları, yüzü, boynu, kalbi, akciğerleri, kolları, elleri, parmakları, karın içi organları, sırtı, bacakları ve ayakları başta olmak üzere tüm organ gelişiminin değerlendirilmesini sağlayan bir tarama yöntemidir. Ultrasonografi işlemi size ve bebeğinize zarar vermez. Ayrıntılı ultrasonografi raporu gebeliğin mevcut durumu ve ayrıntılı anatomik incelemesini içermektedir. Bu rapor bebeğin görüldüğü dönemdeki durumu hakkında ayrıntıları ve gerekiyorsa danışmanlık bilgilerini içerir. Kliniğimizde de yapılabilen 5 boyutlu ultrason incelemesi işlemi sonunda ultrason raporunun yanında, anne adaylarımıza bebeklerinin gerçekle bire bir ultrason görüntüleri verilmektedir.”

Ayrıntılı ultrasonun anne karnındaki bebekte anomali tespitinde, gelişiminin incelenmesinde, riskli gebelik ve rutin gebelik takibinde kullanıldığının altını çizen Uzm. Dr. Gökçe Annaç, “Anne karnındaki bebeğin organlarının oluşumu ile ilgili problemlerin tespit edilmesini sağlayan ayrıntılı ultrasonografiyle anne karnındaki doğumsal hastalıkların yüzde 70-80’inin tanısı konulabilmektedir” dedi.

HANGİ HAFTALARDA YAPILMALI?

Ayrıntılı ultrason incelemesinin organ değerlendirmesi yapılması nedeniyle yaklaşık 45 dakika sürdüğünü vurgulayan Uzm. Dr. Gökçe Annaç, işlemin hangi haftalarda yapılması gerektiği konusunda şu bilgileri paylaştı:

“Ayrıntılı ultrasonografi genel olarak 18-24. haftalar arasında yapılır. Fakat gelişen ultrasonografi cihazları ve teknikler sayesinde bu işlem artık 11-14. hafta aralığında da yapılabilir duruma gelmiştir. Bu haftalar arasında yapılan ayrıntılı ultrasonografide, birçok yapısal anomali tanınabilir. Bununla birlikte, beyin oluşumundaki bazı problemler ve kalpteki küçük delikler bu haftada görülemeyeceği için ayrıntılı ultrason incelemesinin 20-24. haftalar arasında yapılması önerilir.”

ANNE KARNINDA MÜDAHALE VE BEBEĞİN YAŞAMA ŞANSINI ARTIRIR

Ayrıntılı ultrasonun hem bebek hem de anne sağlığı için önemine değinen Uzm. Dr. Gökçe Annaç, “Ayrıntılı ultrason, hayati organlarda problemler varsa doğumun uygun şartlarda ve planlı yapılması, bebeğin bu problemlerden daha az etkilenmesini sağlar. Bazı hastalıklara anne karnında müdahale edilmesi, bebeğin yaşama şansını artırır. Bir takım özel ultrason bulguları sayesinde, genetik hastalıkların tanısını koymada yönlendirici olabilir. Bebeğin pozisyonu, eşinin yerleşimi, doğum şeklinin belirlenmesi gibi konuların aydınlatılmasını sağlar” şeklinde konuştu.

Ayrıntılı ultrasonografi süresinin uzun olması nedeniyle gebelerde, bebeklerinin bu ses dalgalarından etkilenebileceğine dair yanlış fikirler oluşturduğunu da sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Gökçe Annaç, “Ancak ultrasonografide kullanılan cihazların bebeğe hiçbir zararı yoktur ve güvenle kullanılabilir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.