DOLAR 18,8133 0.1%
EURO 20,4011 0.05%
ALTIN 1.157,85-0,25
BITCOIN 429306-3,68%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Babacan’dan Erdoğan’a: Niçin gelecek yüzyılı bekliyorsun?

Babacan’dan Erdoğan’a: Niçin gelecek yüzyılı bekliyorsun?

ABONE OL
Aralık 3, 2022 23:00
Babacan’dan Erdoğan’a: Niçin gelecek yüzyılı bekliyorsun?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin Kalkınma Seferberliği Planı’nındaki 10 amacı açıkladı. Konuşmasında, partisinin “Türkiye Yüzyılı” vizyonunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenen Babacan, “1,5 saat boyunca içi boş bir ‘Türkiye Yüzyılı’ masalı dinledik. Madem çoğulcu demokrasi, katılımcılık, insan hakları diyorsun; niçin gelecek yüzyılı bekliyorsun? Bugün yapsana.” dedi.

DEVA Partisi, 16. aksiyon planını İstanbul Kibrithane’de düzenlenen tanıtım merasiminde duyurdu. DEVA Partisi Sanayi, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm Siyasetleri Lideri Burak Dalgın’ın öncülüğünde hazırlanan hareket planı KOBİ ve endüstriye dönük toplam 76 husustan oluşuyor.

“NİYE GELECEK YÜZYILI BEKLİYORSUN? BUGÜN YAPSANA”

“Kalkınma Seferberliği” başlığını taşıyan hareket planında yer alan 10 gayesi açıklayan Babacan, partisinin “Türkiye Yüzyılı” vizyonunu açıklayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’a da seslenerek, “Geçen hafta 1,5 saat boyunca içi boş bir ‘Türkiye Yüzyılı’ masalı dinledik. Tam bir boş çerçeve. Fiilen yaptıkları başka telden, açıkladıkları Türkiye yüzyılı farklı telden çalıyor. Madem çoğulcu demokrasi, katılımcılık, insan hakları diyorsun; niçin gelecek yüzyılı bekliyorsun? Bugün yapsana. Adaleti her gün çiğniyorlar, ondan sonra ‘Türkiye Yüzyılı’nda adalet, özgürlük diyeceğiz’ diyorlar. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’Yİ İSVEÇ, NORVEÇ ÜZERE BİR ÜLKE YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

5 yıl içinde kişi başına ulusal geliri yüksek gelirli ülkeler kümesine yükselteceklerini ileri süren Babacan, aksiyon planındaki maddeleri“ sıçrama tahtasına” benzetti. Babacan, “Hani kimi dalga geçenler bizim için ‘Kendilerini İsveç’te mi, Norveç’te mi zannediyorlar?’ diyorlar… İsveç’te de Norveç’te değiliz lakin Türkiye’yi iklimi hoş, insanı hoş, demokrasisi ve iktisadı İsveç, Norveç üzere bir ülke yapmayı hedefliyoruz” sözlerini kullandı.

DEVA PARTİSİ’NİN 10 HEDEFİ

İşte Babacan’ın açıkladığı 10 gaye:

En az 10 sanayi vahası: “Yeni jenerasyon üretim üsleri kuracağız. Ülkemizi en az 10 sanayi vahasıyla taçlandıracağız. Tüm Organize Sanayi Bölgeleri’ni entegre yerleşkeler haline getireceğiz.”

500 milyar dolar ihracat: “İhracatımızı büyüteceğiz. Maksadımız net: İktidarımızın birinci devrinin sonunda ihracatımızı 500 milyar dolara çıkartacağız. İhracatımızda kilogram kıymetini 2 dolara ulaştırırken, yüksek teknolojinin hissesini da tam 2 misline yükselteceğiz.”

En az 100 bin Harika KOBİ: “Esnafın işini büyütmesini sağlayacağız. Mikro işletmeler küçük, küçük işletmeler orta uzunluk, orta uzunluk işletme olacak. Türkiye bu türlü büyüyecek. Türkiye’de büyümenin lokomotifi özel kesimdir. Türkiye’yi ‘Süper KOBİ’lerle’ tanıştıracağız. DEVA Partisi iktidarında dünyayla rekabet etme gücü olan en az 100 bin Muhteşem KOBİ’miz olacak.”

Sanayide her gün bin istihdam: “İstihdamda atılım yapacağız. Her iş günü 1000 yeni sanayi istihdamı sağlayacağız. İktidarımızın birinci periyodunda sanayi istihdamımızı 1 milyon kişi artıracağız.”

Ara değil, aranan eleman: “İstihdamı, orta değil, aranan elemanlarla büyüteceğiz. Özel kesimin yönettiği, iş garantili meslek ve çıraklık okullarını yaygınlaştıracağız. Cobot, yani insan-robot iş birliğine başka bir değer vereceğiz. İş gücünde yarınların yetkinliğine Türkiye’yi eriştireceğiz.”

Yeni finansman modeli: “Yeni bir finansman modeli sunacağız. Yatırımların artması lazım. Bunu sağlamak için de yatırımcılarımıza takviye olmak lazım. Yatırımcıya uzun vadeli ve teminat kuralları uygun krediler sunmak lazım. Kamunun yatırımcıya ve iş yapanlara karşı yükümlülüklerini tam ve gününde yerine getirmesi lazım. Vergi oranlarının makul olması lazım.”

Yenilikçiliğin iktidarı: “Yenilikçiliği iktidara taşıyacağız. İktidarımızın birinci periyodunda en az 1 yarı-iletken tesisi ve en az 2 elektrikli araç pil fabrikası kurulmasını sağlayacağız. Yerlilik katma kıymetle ölçülüyor. Kritik, hayati eserlerde Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltması gerek. Yarı iletken ve çip üzere alanlarda Ay’a yolculukprojesi başlatıyoruz. Ay’a o denli ‘sert düşüş’, denetimsiz bir demir kesimini Ay’a düşürdüm, isabet ettirdim’ değil.”

Katma kıymet atılımı: “Katma paha atağı başlatacağımız birinci dört dalda otomotiv, kimya, dokuma ve medikal var. Tüm bu bölümlerdeki başarılarımız, Sayın Erdoğan’a emekliliğinde silmeyeceği tweetler attıracak. Bizi kutlayacağından hiç kuşkumuz yok, sonuçta memleketin başarısı. O da sevinir diye varsayım ediyoruz.”

Kaliteli büyüme: “Ekonomik büyümemize kalite kazandıracağız. Şu anda emeğin ulusal gelirden aldığı hisse yüzde 36’dan yüzde 25’e düşmüş durumda. Yüzde 75’i sermaye alıyor. Türkiye niteliksiz, itinasız ve ülkenin fakir kesitinin sırtına basarak gerçekleşen büyüme yaşıyor. Bu türlü bir büyüme istemiyoruz. Biz; dünyadaki dönüşümü avantaja çeviren, memleketler arası patent ve marka müracaatlarını ikiye katlayan bir aklı devreye sokacağız.”

“Yeter ki Sen İste” projesi: “Devlete girişimcilik yaptırmayacağız. Devlet, girişimcinin işini kolaylaştıran bir katalizör fonksiyonu görecek. Katalizör devlet; KOBİ’sine, esnafına ve girişimcisine kolay ve süratli hizmet sağlayan, tek durak ofiste herkesin işini kolaylaştırmak…Bir de yeni sistem projesi hazırladık. İsmi,‘ Kâfi ki Sen İste’. E-devlet’e misal bir biçimde girişimcilerimiz, küçük işletmelerimiz, esnafımız internet üzerinden her türlü işini yapacak. Devlet kapısında sürünmeyecek. Lokomotif teşvikler vereceğiz. Net katma bedel, tedarik zincirindeki rol üzere kriterlere bakacağız. Teşvik sistemimizi tam sadeleştireceğiz.”

EYLEM PLANININ AYRINTILARINI DEVA PARTİLİ DALGIN ANLATTI

Kalkınma Seferberliği Aksiyon Planı’nın detaylarını DEVA Partisi Sanayi, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm Siyasetleri Lideri Burak Dalgın anlattı.

Dalgın, hareket planının başlıklarını “sağlam altyapı”, “uygun finansman”, “aranan eleman”, “açılan pazarlar”, “yaygınlaşan yenilikçilik” ve “etkin teşvikler” biçiminde sıraladı. Dalgın, “Anlayışımız, kontrol-kumanda iktisadı yerine hür teşebbüs odaklı, lobilerin değil KOBİ’lerin kalkınma seferberliğidir” dedi.

“DOĞRULARI SÜRDÜRECEĞİZ, EKSİKLERİ TAMAMLAYACAĞIZ, YANLIŞLARI DÜZELTECEĞİZ”

Dalgın, “TOGG, savunma sanayi ve başka alanlar… Her şeyi düşünün.Bizim genel prensibimiz arbede etmek ya da reddetmek etrafında değil. Bizim büyük bir prensibimiz var: Doğruları sürdüreceğiz, eksikleri tamamlayacağız, yanlışları düzelteceğiz. TOGG için, savunma sanayi için, her alan için geçerli” diye konuştu.

‘ELEKTRİK MOTORU VE GÜÇ ELEKTRONİĞİNİN YERLİLEŞMESİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ’

“TOGG gündemdeyken tekrar belirteyim: Elektrik motoru ve güç elektroniğinin yerlileşmesini çok önemli biçimde önemsiyoruz. Otomotiv, en büyük endüstrimiz.”

HİZMET KESİMİ REFORMU

Çalışanların yaklaşık üçte ikisinin hizmet kesiminde olduğunu belirten Dalgın, “Rekabetin önünde çok önemli duvarlar var. Onları kırmamız lazım ki tüketici için seçenekler, teşebbüsçüler için pazara girme imkanları artsın. Yeni istihdam alanları oluşsun. Sanayicilerimizin tedarikçileri âlâ çalışsın. Baskılarla korunan bir hizmet bölümü kendisini yenileyemez. İktisadın üçte ikisindeki zincirleri kırmamız lazım. Hizmet kesimi ıslahatı yapacağız” tabirlerini kullandı.

OSB’LERDE KREŞ VE YAŞLI BAKIM HİZMETLERİ VERİLECEK

Kadınların rahat çalışması için bütün OSB’lerde kreş ve yaşlı bakımı hizmeti verileceğini açıklayan Dalgın, ayrıyeten sanayi bölgeleri ile liman ve demiryolu kontaklarının kurulacağını kelamlarına ekledi. Dalgın ayrıyeten ihracatçıların döviz satma yükümlülüğünü sona erdireceklerini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.