DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22066814,45%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği Kapsamında Gerçekleştirilen Gençlik ve Çocuk Buluşmaları Çakallarla Dans Söyleşisi ve Atölyelerle Devam Etti

Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği Kapsamında Gerçekleştirilen Gençlik ve Çocuk Buluşmaları Çakallarla Dans Söyleşisi ve Atölyelerle Devam Etti

ABONE OL
Ekim 22, 2022 03:42
Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği Kapsamında Gerçekleştirilen Gençlik ve Çocuk Buluşmaları Çakallarla Dans Söyleşisi ve Atölyelerle Devam Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 1-23 Ekim tarihleri ortasında üçüncüsü düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde TÜRSAK Vakfı’nın gerçekleştirdiği “Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nın 20 Ekim günü düzenlenen aktiflik programında Çakallarla Dans Sinema Söyleşisi’nin yanı sıra Gençler İçin Senaryo Yazım Atölyesi ve Çocuklar İçin Çizim Atölyesi yer aldı.

Bu yıl 1-23 Ekim tarihleri ortasında düzenlenecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde TÜRSAK Vakfı’nın gerçekleştirdiği “Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nın aktiflik programında 20 Ekim Perşembe günü İstanbul Sinema Müzesi Atlas 1948 Salonu’nda “Çakallarla Dans” sinema takımından Didem Balçın, Hakan Bilgin, Murat Şeker ve Ali Tanrıverdi gençlerin sorularını cevapladı. Ayrıyeten Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde yapılan Gençler İçin Senaryo Yazım Atölyesi’nde Etem Caner Karaüç veÇocuklar İçin Çizim Atölyesi’nde Kral Şakir’in çizeri Varol Yaşaroğlu ile keyifli bir anlar yaşandı.

“Çakallarla Dans” Sinema Takımı Gençlerle Buluştu

Buluşmalar kapsamında “Çakallarla Dans” sinemasının oyuncularından Didem Balçın ve Hakan Bilgin’in yanı sıra sinemanın imalcisi Murat Şeker ve direktörü Ali Tanrıverdi gençlerle bir ortaya geldi. Neden sinemaya muhtaçlık duyulduğu üzerinde durulan sohbette Balçın ve Alım, gençlere oyunculuk ile ilgili tüyolar sundu.

Bu sinemanın oyunculuk noktasında farklı bir tecrübe yaşattığını söz eden Didem Balçın, “Seyircinin kahkaha atarak izlediği bir sahnede sizin gözleriniz dolabiliyor. Oyunculuk bu türlü farklı bir tecrübe.” diyerek oyuncu olmak isteyen gençlere ipuçları verdi.

Oyunculukta pek çok akım bulunduğunu hatırlatan Hakan Bilgin, sıradanlığı aşmak için gerekli olanları, “Bu akımlar içerisinde kaybolmadan, kendi özünüzü alırsanız fark edilirsiniz. Yazdığınız, çektiğiniz yahut oynadığınız rastgele bir şeyde birikiminizle ilerlemeyi başarırsanız parmakla gösterilirsiniz.” kelamlarıyla anlattı.

Çakallarla Dans sinemasında muhakkak etmeden sinema içinde tiyatro yaptıklarını söyleyen Murat Şeker, “Cesur davranarak uygun bir sinema ortaya koyabilirsiniz. Vazgeçmemelisiniz. Zira sinemaya hepimizin muhtaçlığı var.” sözlerini kullandı.

Bir direktörün nasıl olması gerektiğinden bahseden Ali Tanrıverdi, “Karakterleri olgunlaştırmak, kendi içinde bir baskıyı da barındırıyor. Lakin her mani, birebir vakitte ilham verici.” diye konuştu.

Etem Caner Karaüç, Senaryo Yazımının İnceliklerini Anlattı

Festival kapsamında gerçekleştirilen “Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nda senarist ve oyuncu Etem Caner Karaüç, gençlerle senaryo yazım süreci hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Düzenlenen “Gençler İçin Senaryo Yazım Atölyesi”nde gençlere örnek senaryolar üzerinden anlatım yapan Karaüç, yer ayrıntılarının nasıl yaratıldığından bahsetti. Senaryonun, sinema için bir temel niteliğinde olduğunu söyleyen Karaüç, “Bir senaryoya başlarken en kıymetli öge, bizim insanlara ne anlatmak istediğimiz. Bunu hangi cümle ve kıssa üzerinden kuralım? Aslında en temel problemimiz bir dünyamızın olması.” dedi.

Varol Yaşaroğlu ile Çocuklar, Kral Şakir Çizimleri Yaptı

Buluşmalar kapsamında düzenlenen “Çocuklar İçin Çizim Atölyesi”nde minik iştirakçiler, çok sevdikleri Kral Şakir karakterinin yaratıcısı olan karikatürist Varol Yaşaroğlu ile buluştu. Yaşaroğlu’nun son anda gelişen rahatsızlığı nedeniyle online olarak gerçekleşen atölyede Varol Yaşaroğlu ile çocuklar, Kral Şakir çizgi dizisindeki iki karakteri çizdiler. Daha sonra çizdikleri bu karakterleri konuşturan çocuklar, atölyenin son kısmında ise Varol Yaşaroğlu’na karikatür ve çizim metotları ile ilgili merak ettikleri tüm soruları yönelttiler.

“Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nda Gençler İçin Senaryo Geliştirme Atölyesi’nde Hilal Çelenk, Çocuklar İçin Okuma Tiyatrosu Atölyesi’nde Gülşah Özdemir Koryürek gençler ve çocuklarla bir ortaya gelecek.

Gençler ve Çocukların Gelecekteki Hayallerine Dokunmak Hedefleniyor

Buluşmalar kapsamında düzenlenen atölyeler ile Türkiye’de sinema eğitimi gören yahut sinemayı kendine meslek olarak belirlemiş gençlerin ve sinemaya meraklı çocukların deneyim kazanmalarını sağlayarak, gelecekte hazırlayacakları kısa ve uzun metrajlı sinema yahut dizi projelerini üretimcilere nasıl sunacakları konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak amaçlanıyor. Tecrübe transferi söyleşileriyle de gençlerin ve çocukların bölüm profesyonelleri ile tanışmalarını sağlamak, üretecekleri sanatsal içerikler ile ulusal ve milletlerarası platformlarda faal olarak yer almalarını ve oluşturulacak platform ile birçok gencin ve çocuğun bir ortaya gelerek faal bir bağlantı ağı yaratmalarına yardımcı olmak hedefleniyor.

“Beyoğlu Kültür Yolu Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”, İstanbul’da sinema eğitimi veren üniversitelerin öğrencileri ile sinemaya meraklı ve kendine bu alanda meslek hedefleyen gençlerin ve 8-13 yaş ortası çocukların iştirakine açık olarak düzenleniyor. Aktiflik programında 12 atölye ve 3 söyleşi yer alırken; atölyeler Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde, söyleşiler ise İstanbul Sinema Müzesi Atlas 1948 Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

SÖYLEŞİ VE ATÖLYE PROGRAMI

21 EKİM – CUMA

Saat 14:00 – Gençler İçin Senaryo Geliştirme Atölyesi – Hilal Çelenk

Yer: Tarık Zafer Tunaya – İştirakçi Sayısı: 10-15

Saat 17:00 – Çocuklar İçin Okuma Tiyatrosu Atölyesi – Gülşah Özdemir Koryürek

Yer: Tarık Zafer Tunaya – İştirakçi Sayısı: 15-20

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.