DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22084984,65%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bolat: BAE ile dış ticarette hedef 25 milyar dolara ulaşmak

Bolat: BAE ile dış ticarette hedef 25 milyar dolara ulaşmak

ABONE OL
Temmuz 20, 2023 15:00
Bolat: BAE ile dış ticarette hedef 25 milyar dolara ulaşmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın iştirakiyle gerçekleşen BAE-Türkiye İş Forumunda, iki ülkeden başta gayrimenkul, müteahhitlik, sanayi, tarım, besin, bilişim ve bankacılık olmak üzere birçok bölümden çok sayıda iş insanı bir ortaya geldi.

Forumun kapanış kısmında konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 3 gün boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde çok geniş bir kamu ve özel bölüm heyeti ile 3 kardeş ülkede temaslarda bulunduklarını kaydederek, BAE’de süper bir final yaptıklarını söyledi.

Ülkeye ayak bastıkları birinci andan itibaren çok sıcak karşılandıklarını anlatan Bolat, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ortasındaki hiçbir vakit eksilmeyip hep üst yanlışsız seyreden ticaret ve yatırım münasebetlerimiz ve ekonomik paydaşlığımız Cumhurbaşkanımızın bu ziyaretinden sonra siyasi ve stratejik alanlarda tepe yaptı. İki ülke ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel alanlarda çok kıymetli mutabakatlara imza attı. En kıymetlisi de bugünkü görüşmelerden sonra Türkiye ile BAE ortasında yüksek seviyeli stratejik işbirliği komitesinin kurulması olmuştur. Bu vesileyle yapılan muahedeler ortasında Ticaret Bakanlığı olarak bizim ve BAE Ticaret Bakanlığı ortasında ortak iktisat ve ticaret komitesinin kurulması mutabakatı imzalanmıştır.”

“İlişkiler bundan sonra daha güçlü ilerleyecek”

Bakan Bolat, kıymetli bir kararla hayata geçen Türkiye-BAE Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi’nin (JETCO) birinci toplantısını geniş bir iştirakle sonbaharda İstanbul’da gerçekleştireceklerini belirterek, iki ülkenin başkanlarının kararlılığı ve siyasi iradesi sayesinde bağlantıların bundan sonra güçlü bir halde ilerleyeceğini söyledi.

Birkaç ay evvel imzalanan Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Paydaşlık Mutabakatı’nın ilgilere büyük bir ivme kazandıracağını lisana getiren Bolat, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu ikili muahede karşılıklı ticaretimizin yüzde 80’inin kapsamakta olup iki ülkenin mal ticaretinin yanında tıpkı vakitte hizmetler ticareti, yatırımlar ve ticaretin kolaylaştırılması, fikri mülkiyet hakları, gümrükler ve helal sertifikasyonu alanlarında kıymetli kararlar içermektedir. Artık 1 Eylül prestijiyle yürürlüğe girecek bu mutabakatla iki ülkenin iş insanları, üçüncü ülkelere nazaran çok daha avantajlı kurallarda birbirleriyle ticaretlerini yapabileceklerdir. Bu muahede sayesinde Türk firmaları Körfez pazarını, Birleşik Arap Emirlikleri firmaları da Türkiye’nin Gümrük Birliği vesilesiyle AB pazarlarına açılan bir kapıyı aralamış olmaktadırlar.”

“Dış ticarette gaye beş yılda 40 milyar dolara ulaşmak”

Ticaret Bakanı Bolat, bu yılın birinci yarısında 10 milyar dolar sonuna yaklaşan dış ticaret hacminin birkaç yılda 25 milyar dolara, en geç 5 yılda 40 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerinin altını çizdi.

Körfez ülkelerinin 2022 yılı prestijiyle Türkiye’deki yatırımlarının 16 milyar dolara ulaştığını, BAE’nin bu sayıdan 3,5 milyar dolarlık hisse aldığını lisana getiren Bolat, bu çerçevede iki ülke şirketleri ortasında yeni devirde yatırım iştiraklerinin hızlanmasını beklediklerini söyledi.

Bolat, “Enerji, petrokimya, teknoloji, ulaştırma ve lojistik üzere bölümlerde BAE firmalarının yatırım konusunda çok değerli fırsatlara sahip olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de daha fazla BAE’li firmayı görmek istediklerini lisana getiren Bolat, Abu Dabi Ekonomik Vizyonu 2030 kapsamında güç, petrokimya, metaller, havacılık, savunma endüstrisi üzere birçok bölümde BAE’ye yatırım yapmak isteyen Türk firmaları için de çok değerli fırsatlar olduğunu vurguladı.

Bolat, “Bu noktada iki ülkenin saygıdeğer devlet liderlerini kurduğu çok yakın diyalog ve temasların bir yansıması olarak karşılıklı yatırımların da hızlanacağını değerlendiriyoruz” sözünü kullandı.

“Müteahhitlerimiz BAE’nin 2030 Vizyon projelerini üstlenmeye hazır”

Bakan Bolat, Türk müteahhitlerin milletlerarası alanda çok önemli projelere imza attıklarını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Bundan sonra müteahhitlik firmalarımız Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2030 Vizyon projeleri çerçevesinde büyük çaplı projeleri ve taahhütlerini yerine getirmeye hazırdır. Aynı zamanda iki ülke üçüncü ülkelerde de iş birliği yapmak suretiyle bölge ülkelerine örnek olacak potansiyele sahiptirler. Başta Ukrayna’nın yeniden inşası ve Afrika’da gerçekleştirilecek ortak yatırımlar olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri ülkesi ve firmaları ile işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tüm bu fırsatları değerlendirecek olan sahadaki öncü kuvvetler olarak gördüğümüz siz iş insanları ve firmalardır. Biz hükümet yetkilileri olarak her alanda gerçekten çok yakın ve üst düzeyde iş birliği ortamı hazırlayarak ortaya çıkabilecek ya da mevcut olan bütün engelleri ortadan kaldırmış olarak Türkiye ve BAE’nin iş insanlarına, firmalarına şu anda yatırım için, ticaret için, üçüncü ülkelerde işbirliği için çok önemli fırsatlar sunmuş bulunmaktayız.”

Bolat, her zaman iş dünyasının yanında olan karar alıcılar olarak ortaya çıkabilecek problemleri kaldırmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.