DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 2215597-0,78%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Borusan’dan Cumhuriyet’in 99. Yıldönümünde Sürdürülebilir Yarar Programı

Borusan’dan Cumhuriyet’in 99. Yıldönümünde Sürdürülebilir Yarar Programı

ABONE OL
Ekim 26, 2022 23:30
Borusan’dan Cumhuriyet’in 99. Yıldönümünde Sürdürülebilir Yarar Programı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borusan, toplumsal tesir ve sürdürülebilirlik öncelikleri ile paralel, toplumsal sorunlarda maksat kümeleri harekete geçirme potansiyeli yüksek projeleri destekleyeceği Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’nı Cumhuriyet’in 99. yıldönümünde hayata geçiriyor.

Toplumsal faydayı faaliyetlerinin merkezinde konumlandıran Borusan, toplumsal tesir ve sürdürülebilirlik öncelikleri ile paralel, toplumsal problemlerde maksat kümeleri etkileme ve harekete geçirme potansiyeli yüksek projeleri destekleyen bir programı hayata geçiriyor.

Dünyada 5 kıtada 60’ın üzerinde ülkeye yayılan global bir toplumsal girişimcilik platformunun İstanbul ayağı olan Impact Hub İstanbul iş birliği ile gerçekleştirilen Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı, Türkiye toplumsal girişimcilik ekosisteminde yaygın olarak uygulanan teşebbüsçü dayanak programlarından farklı bir yaklaşım izliyor.

Sağlanacak dayanakların çarpan tesiri yaratabileceği bir model vasıtasıyla, sürdürülebilirlik, toplumsal inovasyon ve toplumsal tesir / toplumsal yarar alanlarına farklı bir soluk getiren program, mevcut dayanaklara erişimde zorlanan takımları vitrine çıkarırken harekete geçirme potansiyeli yüksek projeleri de desteklemeyi amaçlıyor.

İklim krizi ve eşitsizlik odaklı projeler bekleniyor

Bu dayanağın finansal ve finansal olmayan kapasite geliştirme araçlarıyla sağlanması planlanırken başvuracak takımların projelerinin ses getirecek bir halde somut bir çıktıya dönüştürülmesi hedefleniyor. Programın odak alanlarını ise Borusan’ın sürdürülebilirlik odak alanları olan İ3 yani iklim, insan ve inovasyondan ilham alınarak oluşturuldu.

Programın iklim krizi ve eşitsizlikler olmak üzere iki odak alanı bulunuyor. İklim krizi ile gayrette yenilenebilir gücün yaygınlaştırılması, emisyon azaltımı, döngüsel iktisat modellerinin geliştirilmesi ve/veya yaygınlaştırılması, ileri dönüşüm, atıkların kıymetlendirilmesi ve/veya geri kazanımı, su kaynaklarının sürdürülebilirliği, biyoçeşitliliğin azalması ile çaba, karbonsuz kentsel mobilite çalışmalarının yaygınlaştırılması başlıklarına odaklanan projeler desteklenecek.

Eşitsizliklerin azaltılmasında ise toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, ayrımcılığın ve kutuplaşmaların önlenmesi, engellilik alanında eşitsizliklerin azaltılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, istihdamda eşitliğin sağlanması bahisli projeler bekleniyor.

Başvuracak projelerde, sürdürülebilirlik konsepti çerçevesinde inovatif yolların nasıl kullanıldığı da kıymetli bir faktör olarak öne çıkıyor.

200.000 TL’ye kadar hibe takviyesi

29 Ekim tarihi itibariyle surdurulebilirfayda web sitesi üzerinden açılacak müracaatlar toplandıktan sonra, yapılacak kıymetlendirme sonucunda 4 projenin desteklenmesi planlanıyor. Proje müracaatları Kasım ayında sonlanırken Aralık’ta sonuçlar açıklanacak ve Ocak – Mayıs ayları ortasında kazanan projeler desteklenecek. Kazanan projelere kapasite ve proje geliştirme takviyesi, gereksinim tahlili & tesir modeli oluşturma dayanağı, eğitim ve atölye takviyesi, mentor ve uzman dayanağı, görünürlük dayanağı sağlanırken 200.000’TL ye kadar hibe dayanağı sunulacak. Bununla birlikte Impact Hub İstanbul’un ve Borusan’ın bağlantı ağlarına dahil olma fırsatı ve iştirakçilerin kendi alanlarında, topluluklarını oluşturmaları ve geliştirmeleri için Impact Hub İstanbul’da farkındalık aktiflikleri organize etme fırsatı da verilecek.

Cumhuriyet’in 100. yılında program birinci meyvelerini verecek

Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’nın kendilerini çok heyecanlandırdığını belirten Borusan Holding İnsan, Bağlantı ve Sürdürülebilirlik Küme Lideri Nursel Ölmez Ateş, Borusan’ın Kurucusu ve Onursal Lideri merhum Asım Kocabıyık’ın topluma yarar sağlama misyonunu devam ettirdiklerini tabir ediyor: “Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’nı bizler için çok kıymetli olan bir devirde, Cumhuriyetimizin ilanının 99. yılını kutlarken hayata geçirmekten gurur duyuyoruz. Tohumlarını bugün attığımız bu değerli programımız filizlenecek, yeşerecek, büyüyecek ve Cumhuriyetimizin 100. yılında birinci meyvelerini de toplamış olacağız. Birbirinden pahalı, yarar odaklı, sorunlara tahlil olacak pek çok projeyle bu program vesilesiyle tanışmış olacağız. Onlara takviye olacak, amaçlarına birlikte yürüyecek ve bir arada yarar sağlayacağımız için heyecanlı ve memnunuz.”

“Etki aktörlerini bir ortaya getirmek için sabırsızlanıyoruz”

Programla ilgili olarak Impact Hub İstanbul Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu ise “Sosyal inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı programlarımızda, tesir yaratan birey ve kurumları desteklemek, çeşitli aktörleri bir ortaya getirerek iş birlikleri tasarlamak öncelikli amacımız. Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı kapsamında, iklim krizi ve eşitsizlik üzere iki kıymetli alanda toplumsal ve çevresel yarar sağlayan tesir aktörlerini bir ortaya getirmek için sabır

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.