DOLAR 27,5707 0.47%
EURO 29,0040 0.76%
ALTIN 1.614,810,10
BITCOIN 7656271,14%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

05:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Kaboğlu: Bu hem fırsatçı hem de istismar edici bir anayasa değişikliği

CHP’li Kaboğlu: Bu hem fırsatçı hem de istismar edici bir anayasa değişikliği

ABONE OL
Kasım 6, 2022 05:36
CHP’li Kaboğlu: Bu hem fırsatçı hem de istismar edici bir anayasa değişikliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Anayasa Komitesi CHP Küme Sözcüsü İbrahim Kaboğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsünü kapsayan yasal düzenleme teklifini Anayasa değişikliği kapsamına taşımasını “fırsatçı anayasa değişikliği” adımı olarak tanımladı.

TBMM Anayasa Kurulu CHP Küme Sözcüsü İbrahim Kaboğlu, Reuters ile yaptığı söyleşide, beş buçuk yıl evvel 15 Temmuz darbe teşebbüsü süreci “istismar” edilerek yapılan Anayasa değişikliğinin akabinde bu sefer de kadın-erkek tarifi konusunda kendi kıymetlerini dayatacak “fırsatçı” anayasa değişikliği yoluna gidildiğini kaydetti.

Kaboğlu, “Parti liderimizin ‘başörtüsünü maddeyle düzenleyelim’ dediği andan itibaren ‘hadi o vakit anayasada değişiklik yapalım’ demek fırsatçılıktır. Bu bizim anayasacılık dediğimiz bir kavramla ve süreçle bağdaşmayan bir yaklaşımdır” dedi ve ekledi: “Kemal Beyefendi ‘başörtüsü’ dedi. Sen (Erdoğan) ise bayan erkek tarifini sokmaya çalışıyorsun anayasaya. İşte bu hem fırsatçı hem de istismar edici anayasa değişikliği.”

CHP, Ekim başında başörtüsü özgürlüğü ile ilgili TBMM’ye bir kanun teklifi vermiş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan da Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü hürlüğü konusundaki yasa teklifi teklifine bu türlü bir ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle reaksiyon göstererek anayasal çerçevede bunun teminata alınması daveti yapmıştı.

Erdoğan hafta başında anayasa değişiklik teklifini önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunacaklarını açıkladı. Erdoğan, bilhassa islami söylemi ön planda tutarak, “Bu Müslüman toplumu birilerine yedirmeyeceğiz”, “Sapkın akımlar tarafından tehdit edilen aile kurumunu muhafazayı hedefliyoruz” tabirleri ile “kadın ve erkekten oluşan aile” yapısı tartışmasını başörtü tartışmasının bir modülü haline getirilmiş oldu. Bugün Erdoğan’ın küme toplantısı sonrasında iktidarın anayasanın iki hususunda değişiklik öngören teklifini TBMM’ye sunması bekleniyor.

AKP’nin teklifinde anayasanın dini özgürlüklerle ilgili 24. ve aileye ait 41. hususlara ait değişiklik öngörülüyor. Anayasanın “Din ve Vicdan Hürriyeti” başlıklı 24. hususu “Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir” cümlesi ile başlıyor ve ibadet, dini ayin ve merasimler hür olmasını öngörüyor. Anayasanın “Ailenin Korunması” başlıklı 41. hususu ise “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler ortasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile bilhassa ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli önlemleri alır, teşkilatı kurar” diyor.

“İSTİSMARCI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEN FIRSATÇI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE”

Kaboğlu, “Peki nereden gelindi buraya? Beş buçuk yıl evvel, 2017 istismarcı anayasa değişikliğinden fırsatçı anayasa değişikliğine gelindi. 15 Temmuz gecesi Erdoğan darbe teşebbüsü için ‘Bu bize Allah’ın lütfudur’ dedi… İnanılmaz hal ortamda şartlarının hiçbir nedeni yokken hiçbir yokken istismarcı ve anayasa değişikliği yapıldı.” Anayasa değişikliğine yönelik CHP’nin tenkitleri olduğunu lakin o periyot hükümet tarafının, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi oturdu, yerleşti. Bu artık tartışmaya gerek yok” dediğini vurgulayan Kaboğlu, daha sonra Erdoğan’ın sivil anayasa teklifiyle geldiğini lakin bunu da muhalefetten dayanak almadığı için seçim sonrasına kaldığını hatırlattı.

Kaboğlu, “(Erdoğan)’Bu defteri kapattım seçim sonrası açacağız’ dedi… Fakat Kemal Kılıçdaroğlu başörtüsü dedi ve üzerine ‘leş kargaları’ üzere atladılar. Bunu anayasayla düzenleyelim. Yani benim dediğim fırsatçı anayasa bu. Yani 5.5 yıl evvel istismarcı anayasa bu halde değişti. Artık bu türlü bir adım atıldı” diye konuştu.

Kaboğlu Erdoğan’ın daha evvel biz mevzuyu hallettik dediği başörtüsü meselesini anayasa değişikliği için kullanmasını da çelişki olarak tanımladı ve şöyle dedi:

“Eğer sen hallettiysen niçin anayasada düzenleme gereği duyuyorsun? Artık ya orada içten değilsin, dengeli değilsin, kendi telaffuzunda. Ya da bu yasa teklifini kullanarak anayasa yoluyla kendi bir kadro fikirlerini kanaatlerini dayatacaksın.”

CHP NE ÖNERMİŞTİ, ERDOĞAN NEREYE TAŞIDI?

CHP tarafından paylaşılan kanun teklifinin münasebetinde, “Kadının kıyafeti başta; bireylerin hayat usulü, inancı ve etnik aidiyeti siyasetin konusu olmamalıdır” denilmişti. Geçmişte yaşanmış birtakım baskıcı uygulamaların toplumsal hafızada olumsuz izler bıraktığı, siyaseten istismar aracı olduğu belirtilen metinde, “Yakın geçmişimizde üniversite öğrencilerinin başörtüsüyle eğitim hakkı engellenmiş, kamuda bayanların başörtülü çalışmasına müsaade verilmemiştir. Benzeri engellemelerin ve yasaklamaların bir daha yaşanmaması için her türlü tedbiri almak parlamentonun ve kamu yönetiminin görevidir” tabiri yer almıştı.

Bu, Kılıçdaroğlu’nun daha evvel geçmişte yapılan kusurlar nedeniyle toplumsal barışı sağlamak ismine ortaya attığı “helalleşme” adımı ile örtüşen bir adım olarak yorumlanmıştı.

AKP VE ERDOĞAN’DAN KARŞI HAMLE

Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun teklifinin akabinde ülkede bu türlü sıkıntı kalmadığını vurguladı lakin, “Türkiye bir periyot meclise başörtüsüyle girdiği için, kürsüden ‘haddi bildirilmeye davet edilen’ milletvekilleri görmüştü. Siz de meclisten dışarı atmak için daima birlikte ayağa kalkıp alkışlamıştınız…” diyerek

Kılıçdaroğlu’nun teklifine karşılık yeni bir teklifle geldi. “Öyleyse, biz daha öte teklifle mukabele edelim” diyen Erdoğan “…Gelin tahlili yasa değil anayasa seviyesinde sağlayalım” demişti. İlgili kişi ve bakanlıklara talimat veren Erdoğan, “Kadının ve erkeğin birlikteliğinden oluşan aile kurumumuzu güçlendirecek ilave değişiklikler de yapalım…” sözleriyle de başörtüsü olarak başlayan tartışmayı aile kurumunun düzenlenmesini de eklemiş oldu. Erdoğan, İlçe Müftüleri İstişare toplantısındaki konuşmasında, “Önümüzdeki günlerde meclisimizin takdirine sunacağımız anayasa değişikliği teklifimiz ile bir yandan başörtüsüne anayasal teminat kazandırırken öteki yandan sapkın akımlar tarafından tehdit edilen aile kuruluşunu müdafaayı hedefliyoruz” dedi. (Reutes)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.