DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22066814,45%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube 6. Olağan Genel Konseyi Yapıldı

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube 6. Olağan Genel Konseyi Yapıldı

ABONE OL
Ekim 24, 2022 21:24
Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube 6. Olağan Genel Konseyi Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kongrede mevcut Şube Lideri Ali Kaya ve İdare Konseyi Üyeleri itimat tazeledi.

Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen 6. Olağan Genel Şuraya Eğitim-Bir-Sen Genel Lider Yardımcısı Ramazan Çakırcı, Birlik Haber-Sen Genel Lider Yardımcısı Selçuk Fazilet, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Manisa Vilayet Temsilcisi Mesut Öner, AK Parti Vilayet İdare Konseyi Üyesi Uğur Özcan, AK Parti Karabağlar İlçe Lideri İrfan Doğruca, AK Parti Konak İlçe Lideri Said Başdaş, Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Lideri Ekrem Özdemir, Ofis Memur-Sen İzmir 1 Nolu Şube Lideri Mucip Uludağ, Diyanet-Sen İzmir 1 Nolu Şube Lideri İbrahim Güzeldağ, Birlik Haber-Sen İzmir 1 Nolu Şube Lideri Mehmet Zahter, HAK-İŞ İzmir Şube Lideri Gültekin Şimşek, vilayet ulusal eğitim müdür yardımcıları, ilçe ulusal eğitim müdürleri, ilçe temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, delegeler ve üyeler katıldılar. Kongrenin divan başkanlığını Ramazan Çakırcı yaptı.

Genel Şuranın açılış konuşmasını yapan Şube Lideri Ali Kaya, şu sözlerde bulundu:

“Eğitim-Bir-Sen, destansı yürüyüşüne, güvensizliğin ruhumuzu kafeste mahkûm edip teslim almaya yöneldiği sıkıntı bir vakitte başlamıştır. Kurucu Genel Liderimiz Mehmet Akif İnan’ın “Bir adım atarsak kafes kırılır/ Tahminen birden erir zincirlerimiz” daveti, milletimizin tahakkümü asla kabul etmeyen, asla zulme ve karanlığa boyun eğmeyen özgür ruhunda, asil vicdanından karşılık bulmuştur. Sendikamız, 30 yıllık geçmişe sahip bir örgüt olarak cehalete karşı bilgiden yana, haksızlıklara karşı hukuktan yana, zulme karşı adaletten yana, vesayete karşı özgürlükten yana prensipli, ahlaklı duruşuyla demokrasinin, ulusal iradenin teminatı olmuştur. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak başörtüsü yasağı, katsayı manisi üzere 28 Şubat zulmünün kalıntılarını tarihe gömdük. Toplumsal huzurun adil paylaşıma bağlı olduğunu, birileri aç yatıyorken tokların rahat uyuyamayacağını söyledik, kelamımızı esirgemedik. Eğitim-Bir-Sen’i kötüleyerek gözden düşürmeye çalışmak üzere sefil, lisan, tavır ve prosedürü sendikacılık sayanlar, geçmişlerinde eğitime ve eğitim çalışanlarına hiçbir hayrı dokunmadığı üzere, hak ve hukuk gasplarıyla eğitim üzerinden milletimizi hizaya sokmaya çalışan zorbalar, bugün miadı dolmuş ayak oyunlarından da bir sonuç alamayacaklardır. Biz dünü bilen, yarının getireceklerine hazırlıklı olan bir sendikayız. Hareketimiz, haklı olmaktan kaynaklanan gücünü, ilişkin olmaktan onur duyduğumuz milletimizin tarih, kültür ve medeniyet kıymetlerinden almaktadır. Bu ortak bedeller bizi insanımızın ve gönül coğrafyamızın bedelleriyle kaynaştırmıştır. Başkalarına nazaran değil, kıymetlerine nazaran sendikacılık yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

4 YILI GERİDE BIRAKTIK

2018 yılında misyonun getirdiği sorumlulukları sırtlayarak yola çıktık. Bu 4 yıllık süreçte 2016 yılında elde ettiğimiz yetkiyi koruduk ve 2019 yılında şubemizin en yüksek üye mutabakatı sayısına ulaştık. Yaklaşık 2 yılını pandemi önlemleri kapsamında geçirdiğimiz bu süreç içinde gerek önlemler kapsamında bir ortaya gelerek gerekse de online toplantı ve eğitimler yaparak içimize, işimize ve dışımıza seyahat unsuru doğrultusunda yolumuza devam ettik. Bu kapsamda Mehmet Akif İnan Vakfı Eğitim Akademisi iş birliğiyle üyelerimizin mesleksel gelişimlerine yönelik Öğretmen Akademisi düzenledik. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme İmtihanına hazırlık kursları gerçekleştirerek üyelerimizin mesleksel gelişimlerinde yanlarında olduk. Toplu mukavele görüşmelerinde sahanın talep ve beklentilerini direkt olarak aktarmak için hazırlık çalıştayları yaptık. Teşkilat buluşmaları, komite toplantıları, şube müdürleri, okul müdür ve müdür yardımcıları, genel idari hizmetler çalışanları toplantıları düzenleyerek üyelerimizle eğitim gündemi ve sendikal faaliyetlere ait değerlendirmelerde bulunduk. İlçelerimizde okul-kurum ziyaretleri gerçekleştirerek problemlerin tespiti-çözümü ve üyelerimizin talep-beklentilerine dair istişarelerde bulunduk. Kültürel faaliyetler kapsamında söyleyişi ve tiyatro çalışmaları yaptık. Gençlerimizin okuma yoluyla bilgi ve fikirlerini geliştirmek için çok değerli gördüğümüz ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesini muvaffakiyetle uyguladık. Üyelerimiz ismine açtığımız 137 davanın büyük bir kısmını kazanarak deva ürettik. Bunların bir kısmı da emsal niteliğinde kararlar oldu. Eğitim çalışanlarının özlük-mali haklarının artırılması, çalışma kaidelerinin uygunlaştırılması, toplumsal haklarının geliştirilmesi için; eğitim ve sendikal gündeme ait çalışmaların yanı sıra ülkemizde ve dünyada mazlum ve mağdur coğrafyalarda dinmeyen kan zulüm ve göz yaşına ait birçok basın açıklaması, basın toplantısı, basın bildirisiyle sesimi yükselttik.

CANLA BAŞLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Eğitim-Bir-Sen hepimizin üst kimliği, ortak hafızası, ortak deneyimi, ortak fedakarlığıdır. Sahip olduğumuz misyon ve aidiyetimiz gereği eğitim çalışanlarına, milletimize sorumluluk hissediyoruz. Omuzlarımızdaki sorumluluk şuuruyla üyelerimizin özlük, mali, türel taleplerini en üst düzeyde takip ederek canla başla çalışmaya devam edecek; milletimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Kongremizin eğitim topluluğumuz ve sendikamız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor; iştirak gösteren dava arkadaşlarımıza ve dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

BÜYÜK KAZANIMLAR ELDE ETTİK

Eğitim-Bir-Sen Genel Lider Yardımcısı Ramazan Çakırcı, sendikal gayrette büyük kazanımlar elde ettiklerini vurgulayarak ulusal ve global ölçekte büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini söyledi. Çakırcı, “1992 yılında başlayan süreç ve gelişim üyelerimizin takviyesi ile eşi gibisi olmayan bir şahesere dönüştü. Bugün 6. Devir Toplu Kontrat ile elde edilen haklarla sendikal faaliyetler yeni ve ileri bir aralık kazanmıştır. 3600 ek göstergenin alınması, beklentileri karşılamaktan uzak olmasına karşın, uygunlaştırılması için uğraş harcadığımız Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkması, kontratlı işçiye takım verilmesi, mesleksel eğitim koordinatörlük vazifelerindeki ek ders saat sınırlamasının kaldırılması, memur ve hizmetlilerin DYK fiyatlarında artış sağlanması, geliştirme ödeneğinin 2022 ve 2023 yıllarında da devamının sağlanması, 1 Ocak ve 1 Mayıs günlerinde ödenmeyen ek ders fiyatının ödenmesi, kontratlı işçinin takım sıkıntısının karara bağlanması ve 2022 yılında çözülecek olması, müdür ve müdür başyardımcılarının, öğretmenevi yöneticilerinin, rehber öğretmenlerin ek ders fiyatlarında artış sağlanması üzere, birçok sorunun tahlile kavuşturulması, pek çok hususun kazanıma dönüştürülmesi ve bütün bunların hükûmetle ortak çalışma sonucu yapılması, ülkemiz için sendikacılık ismine tarihî nitelikte kazanımlardır. Bunların hepsi bir emeğin, bir gayretin, bir uğraşın ürünüdür” dedi.

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şubenin 6. Olağan Genel Konseyi oylaması sonucunda itimat tazeleyen Şube Lideri Ali Kaya teveccühlerinden ötürü delegasyona, kongreye iştiraklerinden ötürü kamu bürokrasisine, konfederasyona bağlı sendika liderlerine, siyasi parti temsilcilerine, vilayet ve ilçe idare şuraları ve tüm üyelere teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.