DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 4350950,58%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KİT’lerin 2023 yılı işçi alım yolları belirlendi

KİT’lerin 2023 yılı işçi alım yolları belirlendi

ABONE OL
Kasım 12, 2022 17:00
KİT’lerin 2023 yılı işçi alım yolları belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanlığının “2023 Yılına İlişkin Genel Yatırım ve Finansman Programının Uygulanmasına Ait Metot ve Temellerin Belirlenmesine Dair Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası KİT’e ilişkin olan işletme yahut işletmeler topluluğundan oluşan anonim şirketler, 2020 yılında ayrılan işçi sayısını belirlerken, emeklilik, istifa, kurum dışı nakil, vefat ve iş akdi feshi yoluyla ayrılanları dikkate alacak.

Bu yıl Bakanlıkça sermaye transferi yapılan KİT’ler ve bunların bağlı iştiraklerinin işçi atama süreçleri Bakanlığın uygun görüşüne bağlı olacak. Bu teşebbüsler, bildirinin ekinde yer alan “Personel Talep Formu”nu doldurarak isteklerini, münasebetleriyle Bakanlığa ileterek ve gerekli müsaadesi aldıktan sonra süreçlerini tamamlayacak.

İlave işçi atama talebinde bulunacak kamu teşebbüsleri, münasebetlerini ilgisine nazaran Bakanlığa yahut Özelleştirme Yönetimi Başkanlığına (ÖİB) bildirecek. İşçi gereksinimine yönelik talepler için gönderilecek yazıda ayrıntılı açıklamalara yer verilecek.

1 Ocak 2023’ten sonra kontratlı işçi konumlarına atananlar, evvelki yıllarda da olduğu üzere 3 yıl geçmedikçe vazife yaptıkları kuruluşlara ve öteki kamu kurum ve kuruluşlarına atanamayacak.

Kurumsal alım prosedürüyle teşebbüslerde kontratlı işçi durumlarına atananlar, mesleğe özel müsabaka sınavıyla yardımcı olarak girilen takımlar, bulunulan konumdan farklı ve tahsil durumu prestijiyle ihraz ettikleri unvanlı takım ve konumlara yapılacak atamalar bu sınırlamanın dışında olacak.

Yapılacak atamalar için 2022’de Bakanlıktan uygun görüş alınan lakin imtihan yahut atama süreçlerine yönelik gerekli süreçlere başlandığı halde sonuçlandırılamayan işçi atama müsaadeleri, 2023 yılında ek bir müsaadeye gereksinim bulunmaksızın kullanılabilecek.

Maliyetlerin düşürülmesi için çok yıllı ihaleye çıkılabilecek

Teşebbüsler, 1 Ocak’tan itibaren 2023 yılında çalıştıracakları süreksiz emekçilerin toplam adam/ay mühletini, Bakanlıkça bildirilen tavanı aşmayacak biçimde yıl içinde askerden dönecekleri de dikkate alarak, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığına vize ettirecek.

Toplam fazla çalışma müddetini işin gereğini dikkate alarak statüler ortasında dağıtma yetkisi, ilgili idare heyetine ilişkin olacak.

Teşebbüsler, maliyetlerin düşürülmesi ve sağlanan yararın artırılması emeliyle izleyen yılı yahut yılları kapsayan hizmet alım ihalesine çıkabilecek. Çok yıllı hizmet alımı yapılabilmesi için işletme bütçelerinin en az 2023-2025 devrini kapsayacak biçimde hazırlanması gerekecek.

Program amaçları ve işletme bütçesi kısıtları dahilinde 2023’te ihale yoluyla alınacak hizmetlerin meblağı, Bakanlıkça bildirilecek olan meblağı aşamayacak. 2024 ve sonrasına ait hizmet alımı tavanları, 2023 yılı için Bakanlıkça bildirilen tavanın her yıl için yüzde 10’ar artırılması yoluyla hesaplanacak.

Bu biçimde hesaplanan yıllara sari hizmet alım tavanlarını teşebbüs idare şurası yüzde 25 artırmaya yetkili olacak. Bu durumda mevzuya ait idare heyeti kararının bir örneği, ilgili bilgi ve evraklarla birlikte 10 iş günü içinde Bakanlığa ve ilgisine nazaran ÖİB’e gönderilecek.

Tesis yahut ünitelerin teşebbüsler ortasında evresi durumlarında toplam hizmet alımı harcama tavanı ile fazla çalışma müsaadesinin teşebbüsler ortasındaki dağılımı, taraflarca yapılacak bir protokolle belirlenerek ilgisine nazaran Bakanlığa yahut ÖİB’e iletilecek.

Kamu teşebbüslerince hazırlanacak işletme bütçelerinin, mali maksat ve tavanlarla uyumlu olması ve işletme bütçelerinde mali gaye ve tavanları oluşturan her bir kaleme detaylı olarak yer verilmesi gerekecek.

Zorunlu hallerde ticari kredi kullanılabilecek

Teşebbüsler, finansman muhtaçlığının oluşması durumunda öncelikle gelir artırıcı ve sarfiyat azaltıcı tedbirlere başvuracak, faal işletme sermayesi ve sabit sermaye idaresi için gerekli önlemleri alacak. Bu önlemlerin kâfi olmaması durumunda ve mecburî hallerde, tespit edilen mali büyüklüklerle uyumlu olacak formda bankalardan ticari kredi kullanımı dahil öteki finansman formüllerine başvurabilecek.

KİT’ler, Hazineye aktarılması gereken temettü fiyatlarını, 2022 yılı bilançosunun mutlaklaşmasını takiben 2 hafta içinde Bakanlığa bildirecek.

Kamu işletmeleri, tabi oldukları mevzuata nazaran hazırlamakla yükümlü oldukları mali tablolar ile Bakanlıkça hazırlanan başka tabloları, Kamu İşletmeleri Bilgi İzleme Sistemi’nde ve belirtilen takvime uygun olarak Bakanlığa gönderecek.

Faaliyet raporları teşebbüslerin internet sitelerinde yayımlanacak

Şeffaflığın ve kamuya hesap verilebilirliğin artırılmasını teminen, teşebbüsler 2022 yılı faaliyet raporlarını 31 Mayıs 2023’e kadar internet sitelerinde yayımlayacak.

Teşebbüsler, faaliyette bulundukları dalları takip ederek dal içindeki yerlerini daha düzgün tahlil edebilmek ve faal sektörel siyasetler geliştirebilmek yahut geliştirilmesine yardımcı olabilmek maksadıyla 2022 Yılı Dal Raporu’nu hazırlayacak. Bu raporların 31 Mayıs 2023’e kadar basılı bir örneği Bakanlık, ilgili Bakanlık ve ilgisine nazaran ÖİB’e gönderilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.