DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22261420,28%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kızılay Memleketler arası Dostluk Kısa Sinema Festivali’nin programı açıklandı

Kızılay Memleketler arası Dostluk Kısa Sinema Festivali’nin programı açıklandı

ABONE OL
Ekim 26, 2022 23:09
Kızılay Memleketler arası Dostluk Kısa Sinema Festivali’nin programı açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5. Memleketler arası Kızılay Dostluk Şenliği’nin tanıtımı Sepetçi Kasrı’nda gerçekleştirildi.

Değerli sanatçı Neşet Ertaş anısına, 22-25 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek 5. Memleketler arası Kızılay Dostluk Kısa Sinema Festivali’nin programı Kızılay Genel Lideri Dr. Kerem Kınık’ın katıldığı basın toplantısıyla açıklandı. 58 ülkeden 522 kısa sinemanın başvurduğu şenlikte bu yıl birinci sefer, ‘İnsani Bakış’ belgesel seçkisinde yarışan bir üretime Türk Kızılay tarafından ‘Kızılay İnsani Bakış Ödülü’ verilecek.

Kızılay Memleketler arası Dostluk Kısa Sinema Şenliği, bu yıl pahalı sanatçı Neşet Ertaş anısına, 22-25 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. 58 ülkeden 522 sinemanın müracaat yaptığı şenlikte, bu yıl birinci defa şenliğin ‘İnsani Bakış’ belgesel seçkisinde yarışan bir imale Türk Kızılay tarafından ‘Kızılay İnsani Bakış Ödülü’ verilecek. Şenliğin yarış kategorisine 189 sinema başvururken, İnsani Bakış Belgesel Yarışı kategorisine 89, Panaroma kategorisine 266, Kırk Yıllık Hatır kategorisine ise 13 sinema müracaat yaptı.

Festivalin bu yılki heyet başkanlığını, birinci kısa metrajlı sineması ‘Kıyıda’ sineması 1998’de Cannes Sinema Festivali’nde müsabakalı ana kısma seçilen, bu sinemasıyla çeşitli ulusal ve milletlerarası şenliklere de katılarak birçok ödül alan Ebru Ceylan yapacak. Şenliğin bu yılki heyet üyeleri ise Kırgız muharrir Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi isimli romanından beyazperdeye uyarlanan Şambala sinemasının manzara direktörü Akzholtoy Bekbolotov, Okan Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Kısım Lideri, sinema eleştirmeni Murat Tırpan ve ‘Küçük Kadınlar’, ‘Çalıkuşu’, ‘Yılanların Öcü’, ‘Diriliş; Ertuğrul’, ‘Bir Vakitler Çukurova’ dizilerinin başarılı oyuncusu Hande Sorel yer alıyor.

Kerem Kınık: Biz de bu şenlikle nefes alıyoruz

Festival Onursal Lideri olan Kızılay Genel Lideri Dr.Kerem Kınık; “Kızılay olarak insanın ızdırabını, sıkıntılarını ve acılarını odağa alan bir varlık sebebimiz var, onun onurunu muhafazaya çalışıyoruz, güçlendirmeye çalışıyoruz ve kederini çözmek için diğerlerini dayanışmaya çağırıyoruz, empatiye çağırıyoruz. Aslında insanlığa çağırıyoruz. Hepimiz insanlığın kesimleriyiz, onu korumak zorundayız. İnsanın mana arayışına sanatın eşlik etmesini, yaşadığı farklı özellikleri, dünyaları ön plana çıkarabilmeyi, ayrıyeten bunu sanatsal platformlarda yapan tüm dünya sanatkarlarına ulaşmak için çalışıyoruz. Biz de bu şenlikle nefes alıyoruz. Bu yıl, bozkırımızın yanık sesi, Bektaşi, Garip, Abdal kültürünün tahminen son temsilcilerinden, o ‘gönül’ dediği şeyi dünyaya çok düzgün anlatan, ömrünün sonuna kadar mütevazılığını koruyan, kendisine devlet sanatkarı unvanı verildiğinde “ben halkın sanatçısıyım” diyen Neşet Ertaş anısına yapıyoruz. İnsani Bakış Kısmı Kızılay’ın odaklandığı alanda birtakım belgeseller yer alacak. Geçen yıl mükafatı Duna ismine takdim etmiştik, bu yıl da Cezayirli Buyruk Abdulkadir ismine, Kızılay fikrini Dunan’a öğreten, savaştığınız insanın onurunu muhafaza fikrini dünyaya öğreten Abdulkadir anısına takdim edeceğiz. Bu atmosferi Suriye, Somali, Arakan’daki mülteci kamplarına, sanata biraz uzak görünen insanlara taşımaya çalışıyoruz. Zira insanın vücudu acıktığı üzere ruhu da acıkıyor, vücudu yaralandığı üzere ruhu da yaralanıyor. İnsanın bütün boyutuyla desteklenmesi gerekiyor, sanata bir besin olarak bakıyoruz. Emeği geçen arkadaşlarımıza, müşavere konseyimize, heyet üyelerimize, sanatkarlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Faysal Soysal: Amacımız sinemacılarla bir dostluk köprüsü kurmak

Festivalin programını açıklayan Şenlik Yöneticisi Faysal Soysal; “Ana amaçlarımızdan biri, bilhassa yaşadığımız periyotta savaşların kin ve nefreti artıran tarafına bir merhem olmak ,dostluk kavramını gündeme taşımak. Bilhassa dostluk kavramı sanat yapıtlarına yansıdığı vakit bilhassa tam bağımsız ve özgür bir anlayışa sahip kısa sinemaya yansıdığı vakit güçlü oluyor, gerçekten dostluğun da bu türlü samimi birtarafı var. Bir öteki gayemiz de dostluk kavramını geliştirmek, onu kısa sinema lisanıyla tekrar inşa etmek, bütün dünyanın sinemacılarıyla bir dostluk köprüsü kurmak. Anadolu coğrafyasında dostluğa dair muazzam bir birikime sahibiz, ozanlarımız, şairlerimiz yapıtlarında bunları ölümsüzleştirmişler. Biz de onları daha güzel tanımak ve onların ideolojisini haketmek için şenliği her yıl birinin anısına yapıyoruz. 2018’de şenliğin birinci yılından itibaren yarışa seçilen bütün direktörleri konuk ediyoruz ve buradaki sinema öğrencileri ile buluşturuyor, dostluk köprüsü kuruyoruz” dedi.

Bu yıl birinci sefer Kızılay İnsani Bakış Dostluk Mükafatı vereceğiz

Soysal; “Türkiye’deki en hoş kısa sinema seçkilerinden birine sahibiz. Bu yıl da seçkimiz 4 kısım, ana yarışta 4 ödül verilecek. Türk dostluğunun nişanesini taşıyan Kırk Yıllık Hatır bölümümüzdeki bir sinemaya bu yıl vefatının 10. yıldönümünde Neşet Ertaş anısına Dostluk Mükafatı vereceğiz. Açılış sinemamız şenlik danışmanımız, Direktör Atalay Taşdiken’in Ah Palavra Dünya belgeseli ile olacak. Bu yıl birinci sefer özel bir kısım açtık. Kızılay İnsani Bakış Belgesel Yarışması’nda Kızılay’ın insani misyonuna işaret etmek için bir Kızılay İnsani Bakış Dostluk Mükafatı vereceğiz. Panorama kısmımızda Türkiye’de birinci defa gösterilen ödüllü sinemalar, burada yer alacak. Özel seçkimizde ise hem Neşet Ertaş’ın dünyasını anlatan hem de yurt dışından gelen dostluk temalı sinemaları göstereceğiz. Bu yılki heyet başkanlığımızı ise Ebru Ceylan yapacak. Kıymetli sanatçı Neşet Ertaş’ın anlayışındaki üzere her canlının her canlıda hakkı olduğunu düşünen bir hassasiyetle bu şenliği yapmaya çalışıyoruz, herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

Lütfi Şen: Anadolu’nun mayasını bütün dünyaya taşımak

Festival Genel Sanat Direktörü Mehmet Lütfi Şen; “Bu şenlik vesilesiyle insanlığın gidişatına çomak sokmak istiyoruz. Kızılay’ın kurumsal kimliğinin şenlikle bütünleşmesiyle birlikte Anadolu’nun mayasını bütün dünyaya taşımak manasında şenliğimizin daha da güçlü olacağını düşünüyoruz”dedi.

Festivalin danışmanlarından, direktör Atalay Taşdiken, “Gerçekten az bulunan, her yıl üzerine koyarak ilerleyen bir şenlik. Gururla izliyoruz. Kısa sinema sinema için çok kıymetli, kısa sinemacıların kendini bir sinemacı olarak hissettirilmesi çok önemli” dedi.

Festivale dayanak veren Beyoğlu Belediyesi Lider Yardımcısı Mehmet Erdoğan da; “Biz bu tip tertiplere mesken sahipliği yapmaktan memnun ve gururluyuz. Evet, şenlikler çok sıkıntı imkanlarla yapılıyor, biz de dayanak olmaya çalışıyoruz, her vakit da olmaya devam edeceğiz” dedi.

Festival gösterimleri ve etkinlikler ücretsiz

Türk Kızılay çatısı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü dayanaklarıyla düzenlenen şenliğin ana sponsorluğunu geçen yıl olduğu üzere bu yıl da Halk Bank üstleniyor. Beyoğlu Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nin de büyük takviye sağladığı şenliğin küresel irtibat iştirakini Anadolu Ajansı üstlenirken, Fono Sinema, Türk Medya, Sinefesto, TSA, İnterpress, Artizan Sanat ve Filmarası üzere birçok sinema ve medya kuruluşu da şenliğin destekçileri ortasında. Şenliğin tertibini ise Balkon Üretim gerçekleştiriyor. Şenliğin sinema gösterimleri Avrupa yakasında Atlas Sineması’nda ve Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde, Anadolu yakasında ise Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Atlas Sineması’nda ayrıyeten söyleşi, master class aktifliğine yer verilecek. Şenlik mühletince ayrıyeten Beyoğlu Akademi’de söyleşi, Artizan Sanat’ta ise belgesel gösterimleri ve söyleşi aktifliklerine imza atılacak. Şenlikteki bütün gösterimlere ve etkinliklere dileyen herkes fiyatsız katılacak.

Festival yeni afişi paylaşıldı

Festivalin bu yılki afişi de lansmanda kamuoyu ile paylaşıldı. Dizaynına İranlı sanatçı Elahe Behin’in imza attığı afişte, şenliğin Türkiye’den bütün dünyaya yayılan dostluk teması vurgulandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.