DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Merkez Bankası’ndan KKM’yi TL mevduata dönüştürme hedefi

Merkez Bankası’ndan KKM’yi TL mevduata dönüştürme hedefi

ABONE OL
Ağustos 20, 2023 09:00
Merkez Bankası’ndan KKM’yi TL mevduata dönüştürme hedefi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) mevduatları artıracak, Kur Muhafazalı Mevduat’ı (KKM) azaltacak düzenlemeye gitti.

TCMB’nin Menkul Değer Tesisi Hakkında Bildiride Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirimi, Mecburî Karşılık Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirimi, Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirimi ve Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran Döviz mevduatına uygulanan mecburî karşılık oranları artırıldı.

Vadesiz, ihbarlı ve 1 aya kadar vadeli döviz hesapları için zarurî karşılık oranı yüzde 29 oldu.

3 ay, 6 ay ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesabı zarurî karşılık oranı yüzde 25 oldu.

1 yıl ve daha uzun vadeli döviz hesabı mecburî karşılık oranı ise yüzde 19 oldu.

Merkez Bankası, bankaların menkul değer tesisi uygulamasında da değişiklik yaptı. Değişikliğe nazaran, vadesi gelen kur muhafazalı mevduat hesaplarını standart TL mevduata dönüştürme amacı getirildi.

Bu mevzudaki kriterleri tutturamayan bankalar ek menkul değer tesisine mecbur olacak.

TCMB mevzuya dair açıklama yaptı

Alınan yeni kararlarla ilgili Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Para Siyaseti Konseyi’nin 20 Temmuz 2023 tarihli kararında makro finansal istikrarı güçlendirecek ve piyasa düzeneklerinin fonksiyonelliğini artıracak sadeleşme sürecinin kademeli olarak devam edeceği söz edilmiştir.

Sadeleşme süreci kapsamında yabancı para mevduattan kur muhafazalı mevduata dönüşüm amacı uygulamasına ve TL hissesine nazaran menkul değer tesis ve zarurî karşılık uygulamasına son verilmiştir.

Yapılan düzenlemelerle Türk lirası mevduatlar artarken, kur muhafazalı hesaplardan Türk lirası mevduata geçiş sağlanarak kur muhafazalı mevduatın azaltılması gözetilmektedir.

Böylece, Türk lirası vadeli mevduat desteklenerek makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda, Merkez Bankasınca kur müdafaa dayanağı sağlanan hesaplardan Türk lirası hesaplara geçiş ve kur muhafazalı hesapların aşikâr oranda yenilenmesinin hedeflenmesine,

Kur müdafaası bulunmayan Türk lirası hissesi düzeyinde artış amacına geçilmesine, karar verilmiştir.

Sadeleşme süreci ve kur muhafazalı mevduatın Türk lirası mevduata geçişine ait adımlar Para Siyaseti Konseyi’nin ilan ettiği unsurlar doğrultusunda devam edecektir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.