DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21946214,22%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Odeabank O’art “Planet I – Benküre” standını sanatseverlerle buluşturuyor

Odeabank O’art “Planet I – Benküre” standını sanatseverlerle buluşturuyor

ABONE OL
Ekim 25, 2022 03:42
Odeabank O’art “Planet I – Benküre” standını sanatseverlerle buluşturuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Heykeltıraş Hande Şekerciler ve yeni medya sanatçısı Arda Yalkın’dan oluşan sanatçı ikilisi ha:ar’ın; disiplinler ortası çalışmalarından oluşan “Benküre”/Planet I” başlıklı standı, Odeabank’ın sanat platformu O’art tarafından 27 Ekim – 4 Kasım 2022 tarihleri ortasında Zülfaris, Karaköy’de sanatseverlere sunulacak.

Sanatın tüm disiplinlerini herkes için ulaşılabilir kılma amacıyla 2015 yılında Odeabank tarafından hayata geçirilen O’art, sanatseverlere ve sanat hayatına yeni bir paha katmak hedefiyle orjinal işlere imza atmayı sürdürürken yeni vizyonu ile dijital ve yeni medya satına odaklanıyor. Klâsik sanat tekniklerinin yeni medya ile harmanlandığı “Benküre/Planet I” standı, 27 Ekim- 4 Kasım 2022 tarihleri ortasında tarihi Zülfaris Karaköy’de ziyaret edilebilecek. Stant her gün 11:00-21:00 saatleri ortasında fiyatsız bir formda gezilebilecek.

Sergide ha:ar’ın daha evvel Ankara, Venedik, Milano ve son olarak Londra’da sergilenen İmkansız Heykeller serisinden son işlerinin yanı sıra; Mindflow isimli, bir müzik modülü olarak da görülebilecek, 11 kanallı bir video-ses enstelasyonu ve Refraction ismini verdikleri, yapay zeka kullanarak ürettikleri vitray serisinden modüller görülebilecek. Stantta birebir vakitte Hande Şekerciler’in son solo çalışmaları olan, mermer ve bronz heykellerden oluşan saudade serisi de izlenebilecek. ha:ar ile Hande Şekerciler’in disiplinler ortası diyaloğun kıymetine vurgu yapan çalışmalarından oluşan “Benküre”, mermer, cam, metal üzere klasik gereçleri ışık, ses, ekran, bilgisayar yazılımları, yapay zekâ üzere teknolojik araçlarla birleştiriyor.

Geleneksel sanat ile yeni medyanın buluşması “Benküre”

Sergide sanatı yeni medya ile harmanlayan ha:ar, odağına her daim “insan”ı aldığı yapıtlarında konvansiyonel sanat yapma formlarını aykırı yüz ederek çıktığı estetik arayışına devam ediyor. İkili teknik mevzulardaki ustalıkları vasıtasıyla, sanat tarihinin değişmez kurallarından dijital teknolojinin rastgele kaynaklarına, kullandıkları ayrıntıları bir ortada sunarak belirsizlikle oynuyor.

ha:ar, “Benküre”de “kendimize bakışımızı” yani kim olduğumuz hakkındaki niyetlerimizi; bu fikirlerin nasıl geliştiklerini ve ne cins etkileşimler yaratabileceklerini yeni üretim biçimleri aracılığıyla keşfetmeyi irdeliyor. İsmi “Yerküre” sözü dönüştürülerek oluşturulan “Benküre”, bu etkileşimler ve benlik hissinden uzaklaşarak tek tipleşen, yeniden de eşsiz ve özel olduğuna inandırılan beşerler üzerine ağırlaşıyor.

Apple Music’te dinlenebilecek sanat yapıtı; Mindflow

Serginin girişinde izleyicileri ha:ar’ın uzun vakittir üzerinde çalıştığı bir video-ses yerleştirmesi olan “Mindflow” karşılayacak. Mindflow farklı disiplinlerde çalışan yaratıcı zihinlerin tıpkı bilgi karşısında verdikleri yansıları inceleyen, çok katmanlı bir proje.

İkili bu düzenlemeyi bir müzik yapıtı üzere ele almasa da yapıtın en kıymetli çıktılarından birisi müzik. Enstrüman seçimi ve üretim metodu düşünüldüğünde “Yeni Müzik” olarak kategorize edilebilecek olan Mindflow, dinleyiciye en düzgün ses tecrübesini sağlayabilmek için Dobly Atmos Studio’larında Spatial Audio olarak mikslenecek ve Apple Müzik’te yayınlanacak. Bu sayede Spatial Audio uyumlu kulaklıklarla dinlediğinde yapıtın içinde geziyormuş üzere bir ses tecrübesi yaşanabilecek.

Yapay zeka ile üretilmiş vitraylar: Refraction

O’art’ın katkılarıyla düzenlenen stantta ” “Refraction” serisiyle ha:ar bir Orta çağ geleneği olan vitrayı salt bir yere ilişkin olmaktan çıkararak, yerden bağımsız, kendi ışığını taşıyan bir yapıta dönüştürüyor. ha:ar klasik teknikle üretilen vitrayların dizaynında yapay zekâ kullanıyor ve her bir vitrayı kendi ışığıyla birlikte sunuyor.

İkilinin 2018’den beri ürettiği, başta New York, Venedik, Milano ve Londra olmak üzere birçok kentte sergilenen “Impossible Sculptures | İmkansız Heykeller” serisi, birinci bakışta erken Rönesans devri üslubunda Avrupa sanatı estetiğini hatırlatan görsel bir dünya aracılığıyla yaratmış olduğu medeniyet içerisinde insanın kendi ürettiği teknolojiyle tabiatının çatışmasını ele alıyor.

saudade, asla kavuşamayacağımızı bildiklerimiz, bir türlü bırakamadıklarımız…

Hande Şekerciler’in stantta yer alan “saudade” başlıklı mermer ve bronz heykellerden oluşan serisi ile klâsik heykeli, çağdaş insanın perspektifinden yine yorumluyor. Heykeller ismini Portekizce’de bir daha kavuşulamayacağı bilinen, çok sevilen, önemsenen ve özlenen kişi ya da olaylara duyulan hasret manasına gelen “saudade” sözünden alıyor.

Fijital bankacılık anlayışımızı sanata yansıtıyoruz

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü; bankanın yenilikçi ve dinamik vizyonuyla birlikte büyüyen O’art’ın son periyotta dijital sanat ve yeni medya alanında genç sanatkarlara takviye vermeyi misyonunun en başına eklediğini vurguladı. Öncü yeni medya sanatına verdikleri takviye hakkında şunları söyledi: “Dijital alanda çalışmalar yapmak isteyen, hayalleri ve vizyonları olan genç sanatkarlara sürdürülebilir dayanak vermeyi önceliklerimizden biri haline getirdik. Klâsik sanat ve yeni medyayı içinde harmanlayan “Benküre” standı, fijital vizyonumuz çerçevesinde hayata geçirdiğimiz bir stant oldu. Zira sanatın ve sanat yapma biçimlerinin de dünya üzere dönüştüğüne, teknoloji ile evrildiğine inanıyoruz. Teknoloji ile sanatın bir ortaya geldiği ve Apple Music’te yayınlanacak Mindflow’u da Türkiye’de sanatseverlere ulaştıracak olmanın memnunluğu içindeyiz”.

17. İstanbul Bienali’ne takviye sponsoru olan Odeabank’ın, ha:ar ile birlikte hayata geçirdiği “Benküre/Planet I” sergisi tıpkı vakitte Bienal paralel faalleri çerçevesinde de gezilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.