DOLAR 20,5396 0.2%
EURO 22,0948 0.23%
ALTIN 1.287,142,44
BITCOIN 5675311,96%
İstanbul
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Polat Holding/Polat: Kesimin YEKDEM’e muhtaçlığı kalmadı

Polat Holding/Polat: Kesimin YEKDEM’e muhtaçlığı kalmadı

ABONE OL
Kasım 11, 2022 10:24
Polat Holding/Polat: Kesimin YEKDEM’e muhtaçlığı kalmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İLAYDA KILIÇAY

Türkiye Rüzgar Gücü Birliğ (TÜREB) tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgar Gücü Kongresi’nde, ülkedeki güç potansiyeli, yapılması gerekenler ve sıkıntılar masaya yatırıldı.

Türkiye Rüzgar Gücü Birliği (TÜREB) Lideri İbrahim Erden finansmana erişimin zorlaşmasının yatırımları da zorlaştırabildiğine vurgu yaparken tedarik müddetlerinin uzamasına da şu sözlerle değindi:

“Bir sene öncesine kadar 6-8 ay aralığında tedarik edilen türbinlerde teslim mühleti 14 aya kadar çıktı. Finansmanınız olsa dahi bu nedenle yatırımlar 4-5 ay öteleniyor. Yatırımların bir kısmının ötelenebileceğini düşünüyorum fakat endüstrinin muhakkak bir kısmının finansmana erişimi hala var bu nedenle o tarafın güç yatırımlarını yapacağını düşünüyorum.”

“Proje stoku manasında önemli külfetimiz var”

Türkiye son 15-20 sene içerisinde yenilenebilir güç alanında büyük atılım yaptığını belirten Sanko Güç Kümesi CEO’su Hakan Yıldırım, “Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmaların önümüzdeki 15 sene içinde de olmasını bekliyoruz lakin proje stoku manasında önemli bir kasvetimiz var. Kapasite tahsis edilmesi burada bizi sonlandırıyor. Türkiye’nin elektrik talebinin karşılanmasına gereksinim var. Bunun için yenilenebilir Güç kaynak alanı (YEKA) gibisi müsabakalar yapılıyor lakin şu atlanmamalı ki; bizim üzere son 15-20 senede yatırım yapmış fiili olarak santrali olan firmalar kendi kapasitelerini çok rahat bir formda artırabilirler. Bugün elektrik üretim tesislerine yenilenebilir gücün katılmasının önündeki en büyük mani kapasite sınırı” diye konuştu.

Yıldırım finansman maliyetlerine de şu sözlerle değindi, “Bu kapasiteler mevcut santral sahiplerine açılırsa hali hazırda santrali olan firmalar kapasiteyi çok süratli formda artırabilir. Finansmana erişimde eza yok kıymetli olan hangi maliyetle eriştiğiniz. Finansman maliyeti tek başına bir projenin kendini ödemesini 3-4 sene öteleyebiliyor.”

Yıldırım, rüzgar ve güneş üzere kaynaklardan da elektrik üretimi ölçüsünü artırmak için şebekeyi yormayacak birtakım altyapı yatırımları yapılması gerektiğine vurgu yaparak “Depolama bunlardan bir tanesi, şu an maliyeti çok yüksek münasebetiyle bu önemli bir yük” tabirlerini kullandı.

“Sektör belirli bir yere geldi”

Türkiye’nin güçte dışa bağımlılığını büsbütün ortadan kaldırması gerektiğini vurgulayan Polat Holding İdare Şurası Lideri Adnan Polat dalın Elektrik Piyasası Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Mekanizması’na (YEKDEM) gereksinimi kalmadığını şu sözlerle lisana getirdi:

“YEKDEM bankalardan finansman bulma konusunda yeterli bir enstrüman olarak kullanılıyordu lakin bölüm artık aşikâr bir noktaya geldi ve firmalar kendi yatırımlarını yapıp finansmanını bulabilir. YEKDEM’e muhtaçlık kaldığını düşünmüyorum.”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin, Adnan Polat Güç Yatırım A.Ş.’ye sağladığı 100 milyon dolarlık krediye ait de konuşan Polat, “Mevcut ekonomik konjonktürde EBRD’nin kredi vermesini Türkiye’ye duyulan itimat olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Polat güç stratejisi konusunda da, “Gelişmiş ülkeler güç stratejilerini en az 30 yıllık olarak belirliyor. Stratejilerin hükümetten hükümete değişmemesi gerekiyor. Özel bölüm, akademisyenler, devlet yetkilileri uzun vadeli stratejilerimizi belirlemeli ve hepimiz o stratejinin gerçekleşmesi için gayret vermeliyiz” diye konuştu.

Öte yandan Demirer Güç İdare Şurası Lideri Önder Demirer de, “YEKDEM görevini gördü. Şu anda güç fiyatlarının geldiği noktada YEKDEM’e gereksinim yok” sözlerini kullandı.

“Milli bir markanın çıkmasını dilek ederiz”

Kalyon Güç İcra Şurası Üyesi Dr. Murtaza Cet hem yenilenebilir güç üretimi hem de teknoloji yatırımlarına değer verdiklerini ve ilerleyen yıllarda bu yatırımlara devam edeceklerini belirtti.

Sanayinin rüzgar türbini jenaretörü kesimlerinin üretiminde çok güzel bir noktaya geldiğini aktaran Cet, şimdi bu bahiste ulusal bir marka çıkarmadığını, yatırımcı olarak bir markanın çıkmasını dilek ettiklerini lisana getirdi. Global oyuncularla rekabet edebilecek ulusal bir markanın Türkiye’nin ihracatında çok değerli rol oynayacağını savunan Cet, “Devam etmekte olan rüzgar gücü yatırımlarımızda ulusal bir markanın çıkması halinde tedarik konusunda katiyen öncelik veririz” diye konuştu.

“Türkiye 2030’da rüzgarda 30 GW’lık şurası güç gayesine ulaşabilir”

PwC Türkiye Güç Altyapı ve Doğal Kaynaklar Kesim Başkanı Murat Çolakoğlu Türkiye’de rüzgar yatırımlarıyla ilgili çok önemli bir potansiyel ve yatırımcı iştahı olduğunu belirtirken verilebilecek teşvikleri de şu biçimde sıraladı:

“Yatırımcının önünün açılması, müsaade süreçleriyle alakalı birtakım kolaylaştırmaların yapılması, finans kaynaklarına erişimin kolaylaştırılması üzere çalışmalarla Türkiye 2030’da 30 GW’lık rüzgar gücü potansiyeline ulaşabilir.”

“2030’a hakikat yeşil hidrojen üretim maliyeti uygun hale gelecek”

SHURA Güç Dönüşümü Merkezi Araştırma Koordinatörü Hasan Aksoy, yeşil hidrojen üretim maliyetlerinin şimdi istenen düzeylere gelmediğini belirtti. Maliyetlerin düşmesi için kilit noktanın yenilenebilir güç kaynaklarının üretim maliyetleri ve elektrolizör teknolojsindeki düşüşler olacağını da vurguladı.

Aksoy, “2030’a yanlışsız yeşil hidrojen üretim maliyetinin doğalgazla üretilen hidrojenden daha uygun hale geleceğini öngörüyoruz. Yeşil hidrojen üretim tesislerinin geliştirilmesi için vergisel teşvikler olabilir. Uzun devirli yenilenebilir güç stratejisine gereksinimimiz var. Ülkeler ikili mutabakatlarla hidrojen üretim faaliyetlerini yapmaya başladı. Biz de bu halde mutabakatlarla dışarıdan gelen finansman yoluyla hidrojen üretim tesisi açma durumumuz olabilir. Hali hazırda şimdi makul bir hidrojen stratejimiz yok. Gelecek 1-2 ay içerisinde hidrojen dökümanı stratejisi yayımlanabilir. Yeşil hidrojenin gelişmesi öbür tarafta yenilenebilir güç kaynaklarının gelişmesine bağlı” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.