DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22486021,09%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Robotik Cerrahi Çocuk Hastalarda Değerli Konfor Sağlıyor

Robotik Cerrahi Çocuk Hastalarda Değerli Konfor Sağlıyor

ABONE OL
Ekim 26, 2022 22:03
Robotik Cerrahi Çocuk Hastalarda Değerli Konfor Sağlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küçük yaştaki çocuk hastalarda cerrahi süreçler, anne babalarda kaygı oluşturabiliyor. Fakat günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte hasta konforunu ön planda tutan robotik cerrahi uygulamaları bu telaşları ortadan kaldırıyor. Tüm dünyada artan sıklıkta uygulanan robotik cerrahi, çocukların kısa müddette güzelleşip olağan hayata dönmesine imkan sağlıyor. Memorial Bahçelievler ve Ataşehir Hastaneleri Çocuk Ürolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Selçuk Sılay, robot teknolojisinin çocuk üroloji ameliyatlarında da itimatla kullanıldığını belirterek, robotik cerrahinin avantajları ile ilgili bilgi verdi.

Robotik cerrahi bedene büyük kesi uygulanmadan ameliyat yapılmasına imkân tanımaktadır. Ameliyat bölgesinde açılan küçük deliklerden özel enstrümanlar yerleştirildikten sonra cerrah, hastadan 3-4 metre ileride bulunan bir denetim ünitesi yardımıyla ameliyatı gerçekleştirebilmektedir. Ameliyatta robotik teknoloji uygulandığı için en küçük bir titreme olmaksızın yüksek hassasiyetle dokular üzerinde çalışılabilmektedir.

Ağrı ve kanama riski minimuma iniyor

Robotik cerrahinin çocuklarda kullanılmasının pek çok avantajı bulunmaktadır. Avrupa Çocuk Ürolojisi kılavuzlarında da bildirildiği üzere, robotik cerrahi sayesinde çocuk hastaların ameliyat sonrası ağrıları daha az olur ve hastanede yatış müddeti kısalır. Hastalar en fazla 1 ya da 2 gün içerisinde taburcu edilebilirler. Açık cerrahi sonrası çocukların ortalama 3 ila 7 gün ortasında kalması gerekebilir.

Ameliyat izi kalmıyor, komplikasyon riski azalıyor

Cerrahi robotları sayesinde ameliyat sonrasında görülebilen ve istenmeyen kanama üzere kimi komplikasyonlar manalı olarak azalmaktadır. Robotik cerrahinin bir öbür avantajı ise kozmetik görünüm ile ilgilidir. Açık cerrahide böğür yahut kasık bölgesine 5-6 cm’lik kesi ile gerçekleştirilen ameliyatlar, robotik cerrahide milimetrik delikler sayesinde gerçekleştirilebilmektedir ve bu sayede ciltte ameliyat sonrası izlenen ameliyat izi imajı çok az olmakta ya da hiç görülmemektedir.

Yüksek hareket kabiliyetiyle başarılı sonuçlar
Ameliyat sırasında anatomik dokular daha net bir formda izlenebilmekte ve 3 boyutlu bir halde görüntülenebilmektedir. Robotik cerrahi bu sayede hastaya olduğu kadar ameliyatı yapan cerraha da büyük kolaylıklar sağlar. Ayrıyeten açık cerrahi yahut laparoskopide belirli bir açıya kadar aletlerde bükülme sağlanabilirken, robotik cerrahide hareket kabiliyeti çok daha üstün olmaktadır. Bu sayede dokulara atılan dikişler en hakikat biçimde uygulanmaktadır.

Her yaş kümesinde çocuklara uygulanabiliyor

Her yaş kümesinde çocuklara robotik cerrahi uygulanabilir. Öte yandan hastalıkların tetkik ve teşhis sürecine bakıldığında çoklukla 3 ay ve üzerindeki tüm çocuklarda robotik cerrahi yapılmaktadır.

Çocuk ürolojisi ameliyatlarında da inançla kullanılıyor
Çocuklarda laparoskopinin uygulanabildiği her ameliyat aslında robotik cerrahi tekniğiyle de uygulanabilir. Çocuklarda robotik cerrahideki tüm uygulamalar çocuk ürologları için bir referans kaynağı olan Avrupa Çocuk Ürolojisi Kılavuzları’nda yer almaktadır. Bu ameliyatların en sık uygulandığı durum ‘Böbrek çıkış darlığı’ (üreteropelvik bileşke darlığı, UPJ darlığı) olarak isimlendirilen ve ekseriyetle anne karnında iken bebeklerin böbreklerinde genişleme tespit edilen tablolardır. İkinci en sıklıkta uygulandığı durum ise ‘Vezikoüreteral reflü’ (mesaneden böbreğe idrar kaçışının olduğu ve idrar yolu enfeksiyonları, böbrek hasarı ve böbrek yetmezliğine yol açabilen bir hastalık) cerrahisidir. Bunların haricinde ise aşağıdaki durumlarda tekrar çocuklarda robotik cerrahi yapılabilir:

  • Megaüreter ( genişlemiş idrar yolu) cerrahisi
  • Çift böbrek (duplike sistem) cerrahisi
  • Nörojen mesane (Beyin, omurilik yahut hudut sorunları nedeniyle mesanenin işlevlerini yerine getirememesi) ameliyatları
  • Mesane büyütme ameliyatları
  • Böbrek tümörleri (Wilms tümörü) cerrahisi
  • Nöroblastom ( böbrek üstü bezi tümörleri) cerrahisi

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.