DOLAR 18,8135 0.1%
EURO 20,4093 0.09%
ALTIN 1.158,08-0,23
BITCOIN 431014-3,33%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şi Cinping’den Almanya ile birlikte çalışma iletisi

Şi Cinping’den Almanya ile birlikte çalışma iletisi

ABONE OL
Kasım 6, 2022 06:39
Şi Cinping’den Almanya ile birlikte çalışma iletisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Pekin’i ziyaret eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir ortaya geldi.

Çin ajansı Xinhua’nın haberine nazaran, görüşmede Şi, Scholz’un misyona geldikten sonraki birinci Çin ziyaretinin, iki ülke ortasında anlayış ve inancı geliştireceğini, farklı alanlarda iş birliğini derinleştireceğini ve karşılıklı bağların ilerletilmesi için kıymetli bir fırsat sunduğunu vurguladı.

Bu yıl Çin-Almanya diplomatik ilgilerinin 50. yıl dönümü olduğunu anımsatan Şi, ortadan geçen 50 yılın, iki taraf ortasında karşılıklı saygıyı, farklılıkları koruyarak ortak yer arayışını, birbirinden öğrenme ve etkileşimi, ortak yarara dayalı iş birliğini sürdürdüğü surece, alakaların gerçek doğrulta gelişme göstereceğini kanıtladığını belirtti.

Dünyanın karmaşık ve değişken şartlardan geçtiğine dikkati çeken Şi, Çin ve Almanya’nın, tesir sahibi iki büyük ülke olarak değişim ve istikrarsızlığın hakim olduğu bu devirde, global barışa ve kalkınmaya katkı sağlaması gerektiği görüşünü lisana getirdi.

Scholz’a kimi değerli Alman iş insanlarının eşlik ediyor olması bir günlük ziyarette ekonomik münasebetlerin bilhassa ön plana çıkacağı yorumlarını beraberinde getirdi.

Alman Şansöyle ve beraberindeki heyeti karşılamak için düzenlenen merasimde konuşan Çin Devlet Lideri Şi Cinping, ülkesinin Almanya ile tarihi diplomatik ve ticari bağlara sahip olduğunu lisana getirdi.

Şi, “Karşılıklı hürmet, farklılıklara karşın ortak hissede arayışı, bilgi alışverişi ve karşılıklı öğrenme ile kazan-kazan işbirliği prensipleri korunduğu sürece, ikili münasebetlerin genel tarafı bozulmayacak ve ilerlemenin suratı istikrarlı olacak” sözünü kullandı.

Şu anda, milletlerarası gelişmelerdeki önemli problemlere dikkat çeken Şi, “Çin ve Almanya, dünya barışına ve kalkınmasına daha fazla katkı sağlamak için değişim ve kaos vakitlerinde birlikte çalışmalı” dedi.

Pandemiden bu yana giden birinci G7 ülkesi lideri

Almanya Başbakanı, Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana Çin’i ziyaret eden birinci G7 ülkesi önderi oldu. Scholz, birebir vakitte Çin Komünist Partisinin evvelki hafta yapılan 20. Ulusal Kongresi’nin akabinde ülkeyi ziyaret eden birinci önderler ortasında yer aldı.

Scholz’un ziyareti, Şi’nin iktidarını üçüncü periyoda taşımasının yolunu açan ve tek adam pozisyonunu kalıcı hale getiren kongrenin çabucak akabinde gerçekleşmesiyle, Çin’in Batı ile bağlarında tansiyonların arttığı periyotta gözlerin çevrildiği bir temas haline geldi.

İşbirliği fırsatı olarak yorumlandı

Çin medyasında ziyaret öncesinde yayımlanan haber ve görüş yazılarında, Scholz’un gelişi, ABD ile artan stratejik rekabette Avrupa ülkeleriyle iş birliğini geliştirme fırsatı olarak yorumlandı.

Ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisinin yayın organı “Global Times”ta 25 Ekim’de yayımlanan baş yazıda, Scholz’un ziyaretinin, Almanya’nın Çin ile daha yakın diplomatik ve ekonomik ilgiler kurma istediğinin göstergesi olduğu vurgulandı.

“Çin-Almanya iş birliği çalkantılı dünyada istikrarlı bir bağ olabilir” başlıklı yazıda, iş birliği yaklaşımının başka Avrupa ülkelerinin de dileği olduğu belirtilerek, “Her ne kadar Çin ile ekonomik bağları koparma konusu çokça tartışılsa da Avrupa ülkelerinin, ağır stratejik rekabeti teşvik eden Washington’ı sorgulamadan desteklemek yerine kendi ekonomik çıkarlarını, halklarının refahını ve genel stratejilerini hesaba kattığı anlaşılıyor” tabirlerine yer verildi.

24 sefer ziyaret edildi

Sovyetler Birliği’nin dağılması ve iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana Alman başkanlar, Çin’i ekonomik işbirliği için büyük potansiyel olarak görüyor.

Çin, 1980’lerden itibaren dışa açılma ve ıslahat sürecini başlatarak dünya iktisadıyla entegrasyonunu artırdığı bu periyotta Alman yatırımlarını teşvik etti.

Diplomatik alakaların 1972’de normalleşmesinden itibaren ortadan geçen 50 yılda Almanya başbakanları, Scholz’un bugün başlayan ziyareti dahil 24 defa Pekin’i ziyaret etti.

Daha çok ekonomik ilgilere odaklanan, birden fazla vakit kalabalık sanayi ve ticaret heyetlerinin katıldığı ziyaretler sonucunda, iki ülke ortasında ticaret hacmi 2021’de 238 milyar doları aştı.

Almanya, Çin’in açık ortayla Avrupa’daki en değerli ticari ortağı pozisyonunda bulunuyor. Araştırma şirketi Rhodium Group’un datalarına nazaran, 2018’den bu yana Çin’deki Avrupa Birliği (AB) yatırımlarının yüzde 43’ü Alman şirketleri tarafından yapıldı.

Çin Ulusal İstatistik Ofisinin datalarına nazaran, Almanya’nın Çin’de ihracatı, 2022’nin birinci 9 ayında tüm AB ülkelerinin yüzde 39’unu oluşturdu.

Öte yandan, yakın vakitte Çin de Almanya’nın en büyük ticaret ortağı haline geldi. Çin, Almanya’nın en çok ticaret yaptığı ülkeler ortasında 2017’de ABD’yi geride bırakarak birinci sıraya yerleşti.

“Bağımlılık” tartışması

Ancak bu ekonomik bağlar, son devirde Pekin idaresinin özel olarak ABD, genel olarak Batı ile bağlantılarında cepheleşmenin artmasıyla sorgulanır hale gelmiş durumda.

Özellikle Ukrayna savaşının akabinde Çin’in Rusya’ya yakın tavır izlemesi Batı’da örtülü bir dayanak olarak yorumlanırken, Pekin’in, bölgesinde başta Tayvan olmak üzere egemenlik ihtilaflarında askeri gücünü daha fazla öne çıkarması kaygılara yol açıyor.

Çin ile Batı ortasındaki saflaşmanın, Rusya örneğinde olduğu üzere ekonomik bağımlılık bağlarının Almanya’yı risklerle karşı karşıya bırakabileceği ihtimali, halihazırda koalisyon hükümeti içinde tartışmalara neden oluyor.

Sosyal Demokrat Başbakan Scholz, 12 Ekim’de ülkesinde katıldığı iş forumunda, “Çin ile rekabette ekonomik bağları koparmanın yanlış bir yaklaşım olacağı” değerlendirmesinde bulundu.

Küreselleşmenin çok sayıda insanı refaha kavuşturan bir muvaffakiyet kıssası olduğunu ve savunulması gerektiğini vurgulayan Scholz, “Ekonomik bağları koparmak hakikat cevap değil. Kimi ülkelerle ekonomik bağları koparmak zorunda değiliz. Açıkçası Çin ile iş yapmayı sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Scholz’un koalisyon ortağı Yeşiller Partisinden Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise 18 Ekim’de Berlin’de katıldığı dış siyaset forumunda, hükümetin, Rusya ile ekonomik bağımlılık bağının Ukrayna savaşının akabinde yol açtığı problemlerden ders çıkarması, tıpkı kusurları Çin ile münasebetinde tekrarlamaması gerektiğini belirtti.

Baerbock, Almanya’nın “otoriter rejimlerle sistemler rekabetine” hazırlıklı olması gerektiğine dikkati çekerek, “Almanya, Rus gücüne bağımlılığı konusunda Doğu Avrupalı ortaklarının ikazlarını göz arkası etti. Bu türlü bir yanılgıyı tekrarlamayacağımızdan emin olmalıyız. Bu da demek oluyor ki Çin’e yönelik siyasetimizde bunu daha emin olarak hesaba katmak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.

“Sistemik rekabet” ve “ulusal özerkliğin korunması”

Scholz, Frankfurter Allgemeine Zeitung’a yazdığı makalede, Çin Komünist Partisinin son kongresinden çıkan sonuçların akabinde ülkesinin Çin ile ilgileri değiştirmesi gerektiğini belirtti.

Pekin’in yeni devirde Marksist-Leninist prensiplere, komünist sistemin istikrarına daha fazla vurgu yapmasının beklendiğini, bu periyotta “sistemik rekabetin” ve Almanya’nın ulusal özerkliğini muhafazanın kıymetli hale geleceğini kaydeden Scholz, “Çin 10 yıl evvelki Çin değil. Çin değişirse bizim de Çin ile bağlantılarımızın değişmesi gerektiği açıktır” görüşünü bildirdi.

Alman Şansölye, Çin idaresiyle yapacağı görüşmelerde “zor konuları” göz arkası etmek istemediğini vurgulayarak, “Bu, sivil ve siyasi özgürlüklere ve örneğin Sincan eyaletindeki etnik azınlıkların haklarına saygıyı da içeriyor” tabirlerini kullandı.

Tayvan etrafındaki gergin durumla ilgili kaygılarını de lisana getiren Scholz, “ABD ve öteki pek çok ülke üzere biz de ‘Tek Çin’ siyaseti izliyoruz. Fakat bu, statükonun lakin barışçıl bir biçimde ve karşılıklı istekle değiştirilebileceği manasına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Selefi Angela Merkel’in ekonomik alakaları ön planda tutan yaklaşımına zıt olarak Scholz, Çin’e siyasi tenkitler yöneltmekten kaçınmayan bir tavır izlemişti.

​​​​​​​Scholz, eylülde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Heyetinde yaptığı konuşmada, Çin’e, BM’nin Uygur Özerk Bölgesi’ndeki azınlık haklarına yönelik tekliflerini uygulama davetinde bulunmuştu.

Almanya Başbakanı, bu yılın başında Japonya’ya yaptığı seyahatte Çin’i “sistemik rakip” olarak tanımlamıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.