DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21970344,52%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Testis kanseri genç yaşta en sık rastlanan ürolojik kanser

Testis kanseri genç yaşta en sık rastlanan ürolojik kanser

ABONE OL
Ekim 24, 2022 21:33
Testis kanseri genç yaşta en sık rastlanan ürolojik kanser
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Testis kanserinin ender görülmesine karşın, 15-35 yaş ortasında ürolojik kanserler ortasında en sık görülen kanser olması nedeniyle değerli bir halk sıhhati sorunu olduğunu vurgulayan VM Medical Park Ankara Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, “Erken teşhis ile testis kanseri daha erken evrede tespit edilebilmekte, bu sayede uygulanacak tedavi daha az toksik ve hayat kurtarıcı olmaktadır” dedi.

Testislerin erkeklerde skrotum denilen torbanın içerisinde bulunan sperm hücrelerini üreten ve testosteron isimli erkeklik hormonunu salgılayan bedenin genital organı olduğunu söyleyen Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, “Testisler, büyüklükleri bireyden bireye değişen yapılardır. Ortalama her biri 20-30 gram ağırlığındadır. Uzunluğu 4-5 cm, kalınlığı ise 2-2,5 cm kadardır” diye konuştu.

100 BİN ERKEKTE 6-11 ŞAHISTA GÖRÜLÜYOR

Genel toplumda yaygınlık olarak testis kanserinin her 100 bin erkekte 6-11 oranında görüldüğüne dikkat çeken Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, “Erkek kanserleri ortasında görülme oranı yüzde 1-1,5 civarındadır” tabirlerini kullandı.

15-35 YAŞ ORTASI ERKEKLERİ DAHA FAZLA ETKİLİYOR

Testis kanserinin sık görülmemesine karşın, 15-35 yaş ortası erkekleri etkilemesi ve son 30 yılda tüm dünyada görülme sıklığının artması nedeniyle kıymet arz etiğini belirten Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, “Son yıllardaki bu artışın tersine, testis kanserinde erken teşhis metotları bağlı vefat oranlarında önemli düşüş görülmektedir” açıklamasında bulundu.

BU RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT!

Testis kanserinin özel risk faktörlerini Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, şu biçimde sıraladı:

  • Ailesinde testis kanseri hikayesinin olması,
  • Diğer testiste testis kanseri hikayesi,
  • Erkek kısırlığı (infertilite),
  • İnmemiş testis hikayesinin olması,
  • Testiküler mikrolitiyazis

TEK TARAFLI AĞRISIZ SERT KİTLE NEDENİYLE BAŞVURUYORLAR

Genellikle hastaların tek taraflı ağrısız sert kitle ile doktora başvurduğuna dikkat çeken Op. Dr. Jabrayılov,“Aksi ispat edilinceye kadar ağrısız skrotal sertlik, iltihabi bir durum hikayesi olmadıkça testis tümörü olarak kabul edilip ona nazaran hareket edilmelidir” dedi.

Op. Dr. Jabrayılov, testis kanserinin teşhisinin nasıl konulduğunu şöyle açıkladı:

“Fizik muayenede testiste kitle saptanan olguda, yapılacak birinci radyolojik kıymetlendirme ultrasondur. Fizik muayene, ultrason ve kanda tümör markerleri ile yüzde 90 teşhis konulur. Kesin teşhis için tüm beden tomografisi, bazen MR, PET-CT, kemik sintigrafisi üzere görüntüleme metotlarına de muhtaçlık olabilir.”

ERKEN TEŞHİS VE UYGUN TEDAVİ İLE YÜKSEK MUVAFFAKİYET SAĞLANABİLİR

Testis kanserinde erken teşhisin hayati kıymette olduğunun altını çizen vurgulayan Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, şu bilgileri paylaştı:

“Testiste ele gelen bir kitle saptandığı takdirde, tetkiklerle aksi ispat edilmediği sürece, bu kitlenin bir tümör olduğu kabul edilip, tedaviye bu formda başlanmaktadır. Vakit geçirmeden hastalıklı testisin alınması ve gerekli patolojik incelemenin yapılıp, teşhisin katılaştırılması gereksettiğinin değerini vurgulayan Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, “Tüm testlerin ve patolojik incelemenin sonucuna nazaran hastalığın hangi evrede olduğu ve hücre yapısına nazaran değişiklik gösteren alt tipleri tanımlanmaktadır. Elde edilen sonuç doğrultusunda kemoterapi yahut radyoterapi üzere ek bir tedaviye gereksinim duyulup duyulmadığı belirlenmektedir. Ameliyat sonrası tümörün evresine ve tipine nazaran uygun bir takip yapılmalıdır. Başka kanser tiplerinde de olduğu üzere; erken teşhis ve kısa müddette yapılan uygun tedavi ile muvaffakiyet bahtı çok yüksektir.”

ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA PÜRÜZ DEĞİL

Testis kanseri olan hastaların çocuk sahibi olabileceğini söyleyen Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, “Tanı konulduktan sonra ileri tedavi gereksinim olunca sorun yaşanmaması emeliyle sperm dondurma sistemlerini öneriyoruz. Çoklukla kemoterapi sonrası en az 2 yıl doğal yolla çocuk sahibi olunması önerilmez” dedi.

KENDİ KENDİNE TESTİS MUAYENESİ ÖNERİSİ

Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, testis kanserinin ender görülmesine karşın, 15-35 yaş ortasında en sık görülen kanser olması nedeniyle değerli bir halk sıhhati sorunu olduğunu belirtti.

Kendi kendine testis muayenesinin testisteki kitlenin erken fark edilmesini sağlayan, uygulanması son derece kolay bir sistem olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Hıkmat Jabrayılov, “Erken teşhis ile testis kanseri daha erken evrede tespit edilebilmekte, bu sayede uygulanacak tedavi daha az toksik ve hayat kurtarıcı olmaktadır. Bu mevzuda halkın şuurlu olması kıymet arz etmektedir. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.