DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 721807-0,09%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzman ve başöğretmenlik müracaat sonuçları açıklandı! Uzman öğretmenlik imtihanı ne vakit?

Uzman ve başöğretmenlik müracaat sonuçları açıklandı! Uzman öğretmenlik imtihanı ne vakit?

ABONE OL
Kasım 6, 2022 03:42
Uzman ve başöğretmenlik müracaat sonuçları açıklandı! Uzman öğretmenlik imtihanı ne vakit?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Millî Eğitim Bakanlığınca uzman ve başöğretmenlik unvanı için başvuran öğretmenlerin kesin müracaat sonuçları açıklandı. Öğretmenler müracaat sonuçlarını MEBBİS ve e-DEVLET üzerinden öğrenebilecek. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihan 19 Kasım 2022’de yapılacak ve imtihan sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.

Uzman öğretmenlik ile başöğretmenlik eğitimlerinin tamamlanmasının akabinde MEB tarafından öğretmenlerin kesin müracaat sonuçları açıklandı. Öğretmenlik Meslek Basamakları Yazılı İmtihanı için fotoğraflı imtihan giriş evrakı 14 Kasım 2022 tarihinde http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.

ÖĞRETMENLİK MESLEK BASAMAKLARI YAZILI İMTİHANI VE İMTİHANDAN MUAF OLANLARIN KESİN MÜRACAAT SONUÇLARI AÇIKLANDI

Öğretmenler müracaat sonuçlarını MEBBİS ve e-DEVLET üzerinden öğrenebilecek.

UZMAN ÖĞRETMENLİK İMTİHANI NE VAKİT?

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihan 19 Kasım 2022’de yapılacak ve imtihan sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.

Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları, 4 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek ve uzman ya da başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023 tarihinde kelam konusu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanabilecek.

Sınavlarda adaylara çoktan seçmeli 100 sorudan oluşan bir test uygulanacak. Bu imtihanlarda 100 puan üzerinden 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK İMTİHANI NASIL YAPILACAK?

Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği’ne nazaran öğretmenlerin uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için öngörülen yazılı imtihanlar, yılda bir sefer yapılacak. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yönetmeliğe ait yaptığı değerlendirmede, “Türkiye eğitim tarihinde öğretmenler birinci sefer müstakil bir meslek kanununa kavuştu. Ülkemiz, öğretmenliği bir meslek kanunu çerçevesinde meslek yolu olarak tanımlayan ülkeler ortasına girmiş oldu. 60 yıllık hasret öğretmenlere mahsus bir meslek kanunu ile giderilmiş oldu. Eğitim tarihimiz açısından bir birinci olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dair yönetmelik, eğitim paydaşlarımızdan da alınan görüşler sonucunda nihayetlendirilerek Resmi Gazete’de yayımlandı. Başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim topluluğumuza güzel olsun” sözlerini kullandı.

ADAY ÖĞRETMENLİK MÜDDETİ NE KADAR?

Aday öğretmenlerin adaylık mühleti bir yıldan az, iki yıldan çok olamayacak. Bu süreçte aday öğretmenler, eğitim ve uygulama misyonlarından oluşan Yetiştirme Programı’na tabi tutulacak. Yetiştirme Programı, eğitim heyeti kararıyla belirlenecek. Yetiştirme Programı, gereksinimler doğrultusunda tıpkı tarzla güncellenebilecek. Aday öğretmenlerin Yetiştirme Programı kapsamındaki eğitimlerin tamamına katılmaları zarurî olacak. Bu eğitimleri yasal mazereti nedeniyle tamamlayamayan aday öğretmenler, eksik kalan eğitimlerini telafi eğitimi ile tamamlayacak. Aday öğretmenlerden atanma niteliklerinden rastgele birini taşımadığı sonradan anlaşılanların, adaylık mühleti içinde atanma kaidelerinden rastgele birini kaybedenlerin, adaylık sürecinde aylıktan kesme yahut kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların, Yetiştirme Programı’na mazeretsiz olarak katılmayanlar ile bu program sonunda adaylık kıymetlendirme komitesince aday öğretmenlerin yetişme sürecinde yer alan eğitim ve uygulama misyonlarını yapıp yapmadığına ait yapılan değerlendirmede vazifeleri yerine getirmediği tespit edilenlerin vazifesine son verilecek ve bunlar üç yıl müddetle öğretmenlik mesleğine alınmayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.