DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.165,61-0,06
BITCOIN 434026-0,24%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Varis yalnızca estetik bir sorun değildir

Varis yalnızca estetik bir sorun değildir

ABONE OL
Kasım 6, 2022 03:03
Varis yalnızca estetik bir sorun değildir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Varis sorununun kesinlikle kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından kıymetlendirilmesi gerektiğini gerektiğine vurgu yapan Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ezelsoy, “Doktora başvurulmadan hoşluk merkezlerinde yapılan uygulamalar istenmeyen sonuçlara yol açabilir’’ ikazında bulundu.

Yüzeysel toplardamarların genişleyip, kıvrımlı hale gelmesi sonucu ortaya çıkan varis, bayanlar kadar erkeklerde de sık görülüyor. Genetik yatkınlığın yanı sıra uzun müddet ayakta durmak, gebelik, süratli kilo almak ve kimi doğum denetim ilaçları da bu sorunun nedenleri ortasında yer alıyor. Varisin yalnızca estetik bir sorun değil birebir vakitte ciddiye alınması gereken bir sıhhat sorunu olduğuna dikkat çeken Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ezelsoy, bu mevzuda kıymetli açıklamalarda bulundu.

İşte verdiği bilgiler…

Mehmet Ezelsoy

Ne üzere şikayetlere yol açar?

Varisin neden olduğu sıkıntıları, bacaklarda ağrı ve şişlik, gece krampları, ciltte kaşıntı, bacaklarda tartı ve yorgunluk hissi biçiminde sıralayabiliriz.

Teşhis ve tedavi için yanlışsız adres hangisidir?

Varislerin teşhis ve tedavisi için başvurulacak uzman kalp-damar cerrahıdır. Estetik görünmeyen yani yüzeysel varislerin tedavi yollarından biri lazer oburu de köpük tedavisidir. Köpük tedavisi, bilhassa ince kılcal damar varisleri için uygulanan bir estetik tedavi formülüdür. Asıl gayesi varislerin neden olduğu makus imgenin estetik açıdan düzeltilmesidir. Kış aylarında yaptırılması gereken köpük tedavisi, damar kapatıcı özelliği olan bir ilacın ince iğne ucu olan bir enjektör yardımıyla toplardamar içine verilmesi sürecidir. Bacaktaki varisli damarlar daha az görünür ya da görünmez hale gelir. Her bir seans poliklinik ortamında yapılır ve yaklaşık 45-60 dakika sürer. Lakin tedavi için hakikat adres hoşluk merkezleri değildir. Köpük tedavisinin uygulanmasına karar verilmeden evvel doppler ultrasonografi ile iç varisin olup olmadığına bakılmalıdır. Zira iç varise müdahale edilmeden yapılacak köpük tedavisi tekrar edecek ve süreç başarısız olacaktır. Kalp ve damar cerrahı olmayan şahıslarca yapılan bu süreçler maalesef çok değerli meselelerin gelişmesine yol açabilir. Lazer tedavisi öncesinde de kalp-damar cerrahının görüşü alınmalıdır.

Tedavi edilmezse hangi problemler yaşanabilir?

Varis tedavi edilmediğinde büyük varislerin içinde pıhtı oluşabilir, o bölgeye dokunmakla hassasiyet, ağrı, kızarıklık, şişlik gelişebilir ve bu durumda hemen doktora başvurulması gerekir. Toplardamarlarda oluşan pıhtılar vakit zaman koparak kalbe ve akciğerlerde damar tıkanıklıklarına neden olabilir. Bu durum tıkanan damarın büyüklüğüne nazaran kalp yetmezliği ve vefata de yol açabilir. Tedavi edilmediğinde yaşanan bir diğer sorun da varis yarasıdır. Hastanın ömür kalitesini direkt ve bariz bir biçimde etkileyen varis yarası, makûs kokulu akıntılara ve ağrıya sebebiyet verir. Varis yarası düzgünleşme sonrasında da tekrar oluşma riskini taşır. Yani güç bir tedavi süreci vardır.

Nasıl tedavi edilir?

Varisin şimdiki ameliyat tedavi prosedürleri şöyle sıralanabilir…

Yapıştırma Yöntemi

Teknolojik gelişmelerle artık açık ameliyatların yerini küçük kesilerle yapılan ameliyatlar almıştır. Günümüzde en aktüel varis tedavi sistemi olarak uygulanan “yapıştırma yöntemi” biyolojik yapıştırıcı özelliğe sahiptir. Lokal anesteziyle varisli damarın yapıştırılarak kapatılması temeline dayanmaktadır. Bu teknikle varise neden olan toplardamar dakikalar içinde ortadan kaldırılır, deride iz, morluk kalmaz.

Radyofrekans Ablasyon Yöntemi

Bu tedavide varisli damara yöneltilen ısı sayesinde, damar büzüşüp kendi üzerine kapanmaktadır. Sürecin 30 dakika üzere kısa bir müddette tamamlanabilmesi, hastanın süreç sonrası çabucak ayağa kalkabilmesi, bildiğimiz cerrahi prosedürlere göre daha az ağrı ve morluk gözlenmesi, neredeyse hiç enfeksiyon olmayışı bu prosedürün en kıymetli avantajlarıdır.

İşte korunma yolları

Varis riskinizi azaltmak için haftanın 5-7 günü 30 dakika mühletle yürüyüş yapın. Yürüyüş, bisiklete binme, yüzme üzere baldır kaslarını çalıştıran idmanlar şikayetleri de azaltmaya yardımcı olur. Uzun mühlet ayakta sabit durmaktan ya da oturmaktan kaçının. Masa başı bir işiniz varsa saat başı en az 2-3 dakika müddetle yürüyün. Yüksek topuklu ayakkabıları mümkün olduğunca az kullanın. Bacaklarınıza soğuk su ile duş yapın. Sirkülasyonu azalttığı için dar pantolon giymeyin

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.