DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Ekosisteme Bağlı İşletmeler Süratle Büyümeye Devam Ediyor

Ekosisteme Bağlı İşletmeler Süratle Büyümeye Devam Ediyor

ABONE OL
Kasım 16, 2022 15:00
Ekosisteme Bağlı İşletmeler Süratle Büyümeye Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın dijital altyapı sağlayıcısı Equinix, Global İrtibat Endeksi (GXI) 2023 raporunu yayınladı. Rapora nazaran ekosisteme bağlı işletmeler son 5 çeyrekte geçmiş 5 yıla nazaran daha fazla büyüdü. Belgisiz makro ortama karşın pandemi öncesindeki orta ilişki büyümesinin aşılacağı öngörülüyor.

Equinix tarafından yayınlanan yıllık bir pazar araştırması olan Global İlişki Endeksi (GXI) 2023 raporu, kendi dijital hizmetlerini sağlamak için iş ortaklarıyla direkt irtibat kuran ekosisteme bağlı işletmelerin çoğunluğunun, dijital operasyonlarını evvelki beş yıla kıyasla son beş çeyrekte daha fazla genişlettiğini ortaya koydu. Rapora nazaran, mevcut tedarik zinciri kısıtlamaları ile jeopolitik ve ekonomik istikrarsızlıklar bile irtibatlı şirketlerin büyük çoğunluğunun dijital altyapıya yatırım suratını yavaşlatamadı. Kuruluşlar, ortalama olarak orta temas bant genişliğinin iki katından fazlasını tüketerek, iş ekosistemi ortaklarına ve büyük pazarlara üç kat daha fazla bağlanıyor.

Equinix Türkiye Genel Müdürü Aslıhan Güreşcier bahse ait görüşlerini şu formda lisana getirdi: “Günümüzün dinamik ortamında her işletme, meselesiz dijital tecrübeler sunmak için ekosistemlerden yararlanarak sürdürülebilir bir formda inşa edilmiş, yeni bir dijital altyapı tipi gerektiren bir dijital sağlayıcı haline geliyor. Sağlam, geleceğe dönük bir iş modeline yatırım yapan ve güçlü ekosistemlerle irtibat kuran dijital öncelikli bir stratejiye sahip olan işletmeler ölçeklendirmeye, ahenk sağlamaya ve gelişmeye hazır oluyor. Şirketlerin dijital öncelikli stratejileri benimseyerek farklılaşmak için yeni yollar araması, ekosistemin daha da kritik bir rol oynamasına yol açıyor.”

İşletmeler global pandeminin akabinde kendilerine yine biçim verirken, ekosistem yoğunluğu, orta irtibat bant genişliğinin büyümesini beslemeye devam eden dijital inovasyon için bir katalizör haline geldi. GXI 2023’e nazaran, global orta ilişki bant genişliğinin 2025 yılına kadar saniyede 27.762+ terabite (Tbps) ulaşacağı varsayım ediliyor. Bu da yıllık olarak değiştirilen 110 zettabayt bilgiye eş paha 40’lık beş yıl için bileşik yıllık büyüme oranını (CAGR) yahut her biri yılda 2.000 terabayttan (TB) fazla data alışverişi yapan 50 milyondan fazla otonom aracı desteklemek için kâfi bant genişliğini temsil ediyor. Bu kestirimi büyüme, kuruluşların teknoloji platformlarında geleceğe yönelik altyapıyı uygulamak için işlerini nasıl yine tasarladıklarını gösteriyor.

GXI 2023’ten Ek Bilgiler

  • Dijital büyüme devam ediyor: Orta ilişki bant genişliğinin 2025 yılına kadar tüm bölgelerde ve büyük metropollerde 35’in üzerinde bir yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) büyümeye devam etmesi bekleniyor.
  • Uç (edge) hizmetlere geçiş hızlanıyor: Hem kuruluşların hem de hizmet sağlayıcıların uç altyapısına global olarak merkezden 20 daha süratli bağlanacağı varsayım ediliyor.
  • İşletmeler dijital sağlayıcılar haline geliyor: GXI 2023, Fortune 500 şirketlerinin 90’ının 2025 yılına kadar hem dijital hizmetler satan hem de tüketen dijital sağlayıcılar haline geleceğini varsayım ediyor.
  • Dijital olarak gelişmenin sürdürülebilir yolu: Tüm sanayiler çevresel, toplumsal ve kurumsal idare (ESG) gayelerine daha süratli ulaşmak için dijitalden yararlanıyor. Türkiye’deki BT karar vericilerinin 60’ı ise sırf temel karbon azaltma maksatlarını karşılayabilen BT ortaklarıyla çalışacaklarını söz ediyor. GXI 2023, tüm kuruluşlar dijital varlıklarını oluşturmak ve büyütmek için sürdürülebilir bir yaklaşım keşfettikçe, güç ve hizmet bölümünün 2025 yılına kadar dijital büyüme suratında başkan olacağını iddia ediyor.

Sektörün Global Orta İlişki Endeksiyle İlgili Görüşleri

  • KoçSistem Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Özdilek:

“Müşterilerimizin gereksinimlerini ön planda tutarak verimli bir ekosistem oluşturmak en değerli gayelerimizden biriydi. Bu kapsamda, Equinix üzere dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ile güçlü stratejik iştirakler geliştirdik. Tedarik zincirinden müşteri tecrübesine kadar müşterilerimizin toplam paha zincirini dijitalleştiriyoruz. Bulut hizmeti sağlayıcıları (CSP) ve data merkezi hizmetleriyle orta temas kurmamız gerektiğinden, bulut hizmetleri, ana işimiz olarak öne çıkıyor. Equinix’in sunduğu orta temas hizmetleri, bulut hizmetlerimizi oluşturmamızda ve geliştirmemizde yardımcı olarak bizi ekosistemin içine dahil etmesiyle birlikte çok değerli bir ilerleme kaydettik.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.