DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı için mahpus istemi

Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı için mahpus istemi

ABONE OL
Kasım 30, 2022 21:00
Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı için mahpus istemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli ile İBB Hayat Uzunluğu Öğrenme Müdürü Erkan Duyar’ın, İSMEK’in bayan çalışanlarına aşağılayıcı ve ayrımcı tabirler kullandığı teziyle yargılandıkları davada mütalaa açıklandı.

İstanbul 59. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, müdahillerden İlknur Özdemir ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı. Sanıklar Yeşim Meltem Şişli ile Erkan Duyar’ı ise avukatları temsil etti.

Müdahil Özdemir ile Bakanlık avukatı, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, sanıkların cezalandırılmasını talep ederken, cumhuriyet savcısı temele ait görüşünü açıkladı.

Mütalaada, Şişli’nin, bir toplantıda kullandığı sözlerle müdahillerin bir kısmının dini inançları gereği giymiş oldukları kıyafetleri amaç aldığı, sergilemiş olduğu tavır ve davranışlarla müştekilerin ömür stillerine müdahale ettiği belirtildi.

Yapılan toplantının akabinde bölge yöneticilerinin yanına akademik danışmanların görevlendirilmesiyle müştekilerin pasifize edildikleri ve 2020 yılı Ocak ayında müştekilerin işlerine son verilmesine yol açan olayların bir bütün olduğu aktarılan mütalaada, bu suretle her iki sanığın misyonlarını berbata kullandıkları tabir edildi.

Mütalaada, Şişli’nin zincirleme halde “inanç, niyet ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” ve “görevi berbata kullanmak” kabahatlerinden 3 yıldan 12 yıl 6 aya kadar, sanık Duyar’ın ise “görevi berbata kullanmak” kabahatinden 6 aydan 2 yıla kadar mahpusu istendi.
Müdahil Özdemir ile Bakanlık avukatı, sanıkların mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını talep ederken, sanık avukatları savunma hazırlamak için müddet talep etti.

Mahkeme, sanık avukatlarına temele ait mütalaaya karşı savunmalarını sunmaları için müddet vererek duruşmayı erteledi.

OLAY

Yeşim Meltem Şişli’nin, bir toplantıda İSMEK bölge sorumlusu bayanlara hakaret ederek, aşağılayıcı kelamlar kullandığı ve sonrasında çalışanların işlerine son verdiği öne sürülmüştü.
Bu savların basında yer almasının akabinde Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, bahsin soruşturulması için müfettiş görevlendirirken, İSMEK bölge sorumlusu bayanlar da Şişli ve Hayat Uzunluğu Öğrenme Müdürü Erkan Duyar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunmuştu.

Başsavcılıkça, Şişli ve Duyar hakkında yürütülen soruşturmada tabirleri alınan 19 kişi, sorumlu yöneticilerden şikayetçi olmuştu.

19 bayanın “mağdur”, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının da “katılan” sıfatıyla yer aldığı iddianamede, sanık Şişli’nin hareketine uyan “inanç, fikir ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” kabahatinden 3 yıldan 9 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep ediliyor.

Birleşen belgenin iddianamesinde de Şişli ve Erkan Duyar hakkında “görevi berbata kullanmak” cürmünden 6 aydan ikişer yıla kadar mahpus cezası isteniyor. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.