DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

EÜ Ziraat Fakültesinden bayan çiftçilere yönelik toplumsal sorumluluk projesi

EÜ Ziraat Fakültesinden bayan çiftçilere yönelik toplumsal sorumluluk projesi

ABONE OL
Kasım 15, 2022 23:00
EÜ Ziraat Fakültesinden bayan çiftçilere yönelik toplumsal sorumluluk projesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi tarafından tarımda verimliliği arıtmak hedefiyle hayata geçirilen toplumsal sorumluluk projelerine bir yenisi daha eklendi. EÜ Ziraat Fakültesi ve Daima Eğitim Merkezi (EGESEM) koordinatörlüğünde; Aliağa Belediyesi, Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Inner Wheel Derneği iş birliğinde hazırlanan “Bereketli Eller Eğitimle Güçleniyor” toplumsal sorumluluk projesinin açılış merasimi gerçekleştirildi.

Ziraat Fakültesi Feyzi Başkan Konferans Salonunda düzenlenen aktifliğe EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel, Ziraat Fakültesi Kurumsal Bağlantı ve Memleketler arası Münasebetler Koordinatörü Doç. Dr. Fulsen İhtimam, Aliağa Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi Lideri Berrin Argunhan, Inner Wheel Derneği İzmir Kulübü Lideri Mircan Taner, Inner Wheel Derneği İzmir Kulübü üyesi Dr. Sezgin Özkan ve öteki dernek üyeleri katıldı. Akademisyenlerle bilgi alışverişinde bulunan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, iştirakçilerle zirai faaliyetler hakkında sohbet etti.

“Kırsalda ve kentte yaşayan bayanların bir ortaya gelmesi çok önemli”

Sağlıklı bir hayat için ziraî üretim konusuna hassasiyet gösterilmesi gerektiğini tabir eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Tarımda verimliliği ve kaliteyi artırmak, kırsal kesimde yaşayan bayanlara girişimcilik ruhu ve özgüven aşılayarak üniversite ortamıyla tanışmalarını sağlamak için Ziraat Fakültemiz çatısı altında gerçekleştirilen eğitim programımız başladı. İştirakçilerin girişimcilik, zerzevat üreticiliği, pazarlama ve e-ticaret üzere birçok mevzuda eğitimler alacağı programda iştirakçilere EGESEM tarafından sertifika verilecek. Sağlıklı ve uzun bir hayat için uyku nizamı, gerilim idaresi üzere faktörler çok kıymetli. Lakin en kıymetli faktör ise beslenme faktörü. Bu nedenle ziraî üretime hassasiyet gösterilmeli. Sağlıklı üretim demek, sağlıklı tüketim demektir. Münasebetiyle kırsalda yaşayan bayanların ve kentte yaşayan bayanların bir ortaya gelerek, bilgi alışverişinde bulunmaları çok değerli. Bu manalı projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Tarımda sürdürülebilirlikte en kıymetli rol kadınındır”

Kadınların üretimde var olmalarını desteklediklerini belirten Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal, “Tarımda sürdürülebilirliği sağlama konusunda en kıymetli rol sahibi bayandır. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığımız, gerek çiftçi eğitim çalışmalarıyla gerekse hibe ve takviyeleriyle bayanların üretimde var olması için dayanak veriyor. Ülkemizdeki bayan istihdamı sayısı günden güne artış gösteriyor. Çalışma hayatı bayanlara sadece ekonomik özgürlük değil, özgüven ve toplumsal saygınlık da kazandırıyor. Burada verilecek olan eğitimler, onların hem bilgi ve hünerlerini artıracak hem de farkındalık oluşturarak yeni bakış açıları kazanmalarını sağlayacak. Tahminen kendilerine yeni iş kolları açabilmelerine de vesile olacak. Bu eğitime takviye olan başta EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel olmak üzere, herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Kırsaldaki bayanların etkinliğini iktisada kazandırmak istiyoruz”

Proje hakkında bilgi veren EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel, “Projemizde, Aliağa’da üretici vasfıyla çalışan bayanlarımızın toplumsal ve mesleksel manada motivasyonlarını, eser ölçü ve kalitesini artırarak katma bedelli üretim yapmalarını ve yeni pazarlama teknikleriyle ilgili farkındalık kazanmalarını amaçlıyoruz. Fakültemiz bünyesindeki 13 akademisyenimiz tarafından üç gün boyunca girişimcilik, genel zerzevat yetiştiriciliği, zerzevat yetiştiriciliğinde bitki besleme ve bitki sıhhati, kooperatifçilik, pazarlama, motivasyon idaresi, irtibat ve çalışma idaresi, yaratıcılık ve inovasyon, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği ve e-ticaret hususlarında eğitimler verilecek. Toplam 16 saat süren eğitimimiz sonucunda iştirakçilerimize EGESEM tarafından sertifika verilecek. Kırsaldaki bayanların etkinliğini iktisada kazandırmak ve güçlerini muhakkak bir fiyata çevirmek için girişimcilik ruhlarının desteklenmesi açısından son derece kıymetli olan bu projeye dayanak gösteren tüm paydaşlarımızı kutluyor, eğitim ve tertipte yer alan herkese katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Katılımcıların eğitime gösterdiği ilgiden memnuniyet duyduklarını tabir eden EÜ Ziraat Fakültesi Kurumsal İrtibat ve Milletlerarası İlgiler Koordinatörü Doç. Dr. Fulsen İhtimam, “Eğitim kelam konusu olduğunda, iş birliği yapabileceğimiz kurum ve kuruluşlarla yakın temas içinde olmalıyız. Bu fikir bizi çok heyecanlandırarak, temaslarımızı projeye dönüştürdü. İştirakçilerimize büyük bir farkındalıkla bu türlü bir eğitim düzenlenmesini talep ettikleri ve burada bizimle olmayı seçtikleri için tebrik ediyorum. Bu hoş tertibe dayanak sağladıkları için Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal’a, EÜ Ziraat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Banu Yücel’e, Aliağa Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi Lideri Berrin Argunhan’a, Inner Wheel İzmir Kulübü Lideri Mircan Taner’e ve Ege Üniversitesinin bedelli öğretim üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Kadınlar toplumun refah düzeyinde büyük değer taşıyor”

Inner Wheel Derneği İzmir Kulübü Lideri Mircan Taner, “Biz dernek olarak, üretken ve eğitimli bayanların toplumun refah düzeyinde çok büyük bir değer taşıdığına inanıyoruz. Bu inançla ‘Tarımda İz Bırak’ projesini hayata geçirmek istedik. Gördük ki, bu inancımızda yalnız değiliz. Bilhassa Aliağa semtinde ikamet eden bayanlarımızın bilgilenme istekleri ve üretime katkı sağlayabilme dilekleri var. Bu yıl ‘Harikalar yarat!’ sloganımız doğrultusunda yola çıktığımız projemizde emeği geçen herkese en içten hislerimle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Tarım, cinsiyet ayrımcılığının hissedildiği alan”

Inner Wheel Derneği İzmir Kulübü üyesi Dr. Sezgin Özkan ise, “Mezun olduğum üniversitede böylesi hoş bir projede sizlere hitap etmekten büyük heyecan ve memnunluk duyuyorum. Bu yılki sloganımız doğrultusunda ‘Önce bayan. Zira güçlü bayanlar, güçlü bir dünya oluşturur’ diyerek projemizi başlattık. Türkiye’de tarım, cinsiyet ayrımcılığının ne yazık ki en çok hissedildiği alan. Bayanın tarımdaki rolü gereğince ön plana çıkamadığını ve ikinci planda yardımcı kişi olarak kaldığı biliniyor. Halbuki bayan çiftçilerin sabırlı, mahir ve titiz çalışmalarıyla daha başarılı oldukları gözlemleniyor. Bayanlar olarak, kendimize daha fazla güvenmeliyiz. Zira şayet biz istersek, her şeyi başarabiliriz. Bizimle tıpkı heyecanı taşıyarak, projemize emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Etkinlikte iştirakçilere EÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Kısmı 3. sınıf öğrencisi Oğulcan Coşkun tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.