DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Faturalar otellere kapıyı açtırmıyor

Faturalar otellere kapıyı açtırmıyor

ABONE OL
Kasım 1, 2022 21:27
Faturalar otellere kapıyı açtırmıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Artan gaz ve elektrik kullanımı ile turizm dalının en kıymetli masraflarından biri güç oldu. Faturalar katlandı, kış devri Avrupa’dan beklenen turistlerle heyecanlanan kesim, otelleri açıp açmama ikilemi yaşıyor.

Yaz periyodunda devreye alınan artırımlar, artan tüketimle birlikte vatandaştan, endüstriye, perakendeden turizme, tüm kesimlerin  kış periyodu faturalarında cebini yakmaya başladı. Bu yıl Avrupa’da yaşanan güç krizi nedeni ile hareketli geçmesi beklenen kış periyodunda TL bazında 5-6 kata kadar artan fatura ödemeleri, otelleri kapıları açıp açmama ikileminde bıraktı. Birtakım otellerde işçi maliyetinin önüne geçen faturalar nedeni ile yeni rezervasyonların maliyetleri karşılamadığına dikkat çeken kesim temsilcileri, dolulukların kâr etmeye yetmediğine ve otellerin kış devrinde açmama kararı alabildiğine dikkat çekti.

KÂR SONUNA ULAŞAMIYOR

Enerjinin şu anda otelciler için en büyük masraflardan biri haline geldiğini kaydeden Türkiye Otelciler Federasyonu Lider Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Dolayısıyla zorlanıyoruz. Kış devirlerinde çok fazla konuk ağırlayamadığımız için gücün masraflardaki hissesi çok yüksek oluyor. Münasebetiyle kimi bölgelerde açık olan oteller kışın gelecek konukları ağırlayacak. Fakat Avrupa’daki güç probleminden ötürü gelebilecek konuklar için açılacak çok fazla otel yok. Zira güç ve işçi maliyetleri maalesef o doluluklar ile kâr etme sonuna gelmiyor. Kış için güç maliyetleri çok yüksek olduğu için birçok otel açmayacak. Zati açmıyordu yeniden açmayacak” açıklamasını yaptı.

Sektörün Avrupa’dan gelecek konuklar için heyecanlandığını lakin güç maliyetlerinden ötürü açmanın çok mantıklı olmadığını belirten Bülbüloğlu, geçen seneye nazaran güç faturalarının 5-6 kat üstte olduğunu belirtti.

Personel maliyetiyle yarışıyor

Türkiye Otelciler Birliği Lider Yardımcısı Armağan Güral Gül, ise güç faturalarının dal açısından kritik düzeye geldiğini aktardı. Kış devri öncesinde güç maliyetlerinin iki katına çıktığına dikkat çeken Gül, “Bizde daha evvel işçi en kıymetli giderimizdi şu anda güç de en kritik sarfiyatlar ortasına girdi. Kış periyodunda bu iki katına çıkan sayı daha da yükselecektir. Şu anda maliyetler çok arttı lakin yönetim edebiliyoruz. Nereye kadar gidecek bu faturalar kestiremiyoruz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.