DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Göğüs kanseri riskini azaltmanın 7 tesirli yolu

Göğüs kanseri riskini azaltmanın 7 tesirli yolu

ABONE OL
Kasım 1, 2022 21:24
Göğüs kanseri riskini azaltmanın 7 tesirli yolu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Türkiye’de bayanlarda görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 25’ini göğüs kanseri oluşturuyor’’ diyen Prof. Dr. Metin Çakmakçı, hastalığa karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekti…

Meme kanseri bayan kanserleri ortasında en yaygın ve akciğer kanserinden sonra en sık vefat nedeni olan kanser cinsidir. Hastalık dünyada her 8 bayandan birini etkilemektedir. Türkiye’de de sık görülen göğüs kanserine karşı sistemli denetimler kadar ömür üslubu değişikliklerinin de tesirli olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, hastalık riskini azaltma yollarını şöyle açıkladı.

1-İşlenmiş besinlerden uzak durulmalı

Sağlıklı bir hayat biçimi yalnızca kansere değil, tüm hastalıklara yakalanma riskini düşürüyor.  Göğüs kanserinde de riski azaltmak için sağlıklı beslenmek kural. Yapılan pek çok bilimsel araştırma beslenmenin, birden fazla kanserlerde yüzde 70 oranında tesirli olduğunu ortaya koyuyor. Yani sıhhatsiz beslenme, sigara kadar kanserojen oluyor.

Araştırmalar bilhassa işlenmiş besinlerin kanser riskini arttırdığını gösteriyor. Tüm kanserlerde olduğu üzere göğüs kanseri riskini düşürmek için de işlenmiş besinlerden ve fazla şeker tüketiminden kaçınılmalı. Özetle düşük yağlı, zerzevat, meyve, tahıl yüklü ve istikrarlı beslenmeye itina gösterilmeli.

2-Stresi yönetecek usuller bulunmalı

Yaşam biçimi, çalışma şartları ve yüksek gerilim göğüs kanserini tetikleyebiliyor. Gerilimli ortamlardan uzak durmak sıkıntı olsa da gerilimi yönetmek mümkün. Gerilim seviyesini azaltmak için kişi kendisine uygun prosedürler bulmaya çaba göstermeli, gerilimini yönetmeli.

3-Düzenli uyku önemli

Uyku sağlıklı bir ömür istikrarının kıymetli faktörlerinden biri. Sıhhat için yetişkinler günde ortalama 6-8 saat uyumalı. Sıhhatsiz bir uyku nizamının bağışıklık sistemini zayıflattığını, buna bağlı olarak da kanser riskini arttırdığını gösteren pek çok çalışma var.

4-Egzersiz olmazsa olmaz

Araştırmalar, sistemli antrenmanın göğüs kanseri riskini manalı oranda azalttığını gösteriyor. Hareketli bir ömür stili benimsenmeli. Mümkünse haftada 5-6 saat yürüyüş, pilates üzere idmanlar yapılmalı. Size uygun antrenman biçimini doktorunuza de danışabilirsiniz.

5-Kilo denetimi şart

Obezite yahut şişmanlık da göğüs kanseri ile direkt ilgili. Obezite, kansere yakalanma mümkünlüğünü artırıyor. Yani şişmanlık, kanser riski açısından bakıldığında da yalnızca bir hastalık, sadece estetik bir kusur değil ne yazık ki. Araştırmalar, çok kilolu şahısların yağ dokularının daha fazla hormon, bilhassa de büyüme hormonu, östrojen ve insülin ürettiklerini gösteriyor. Bu üzere hormonların yüksek seviyede üretilmesi ise kanser riskini artırıyor. Bu nedenle kilo denetimi çok kıymetli.

6-Sigara içilmemeli

Kanser riskini azaltmak için bilhassa sigaradan uzak durmak da çok kıymetli. Pasif içiciliğin bile kanser riskini artırdığını gösteren çalışmalar var. Sigara, içerdiği 5 binin üzerinde zehirli unsur ile genetik yatkınlığı olmayanların bile genlerinde değişime (mutasyona) yol açarak kanser riskini artırıyor.

7-40’tan sonra tertipli denetimler ihmal edilmemeli

Meme kanseri riski yaşla birlikte artıyor. Ailesinde kanser hikayesi olmayanlar 40 yaşında, olanlar ise daha erken yaşlarda nizamlı denetimlere başlamalı. 40 yaş sonrası bayanlara her yıl göğüs muayenesi, göğüs ultrasonu ve mamografi öneriliyor. Göğüs kanserlerinin yaklaşık yüzde 5-8’i artmış genetik bir riskten ötürü meydana geliyor yani aile hikayesi de değerli. Halk ortasında kalıtsal riskin yalnızca anne tarafından geçtiğine dair yanlış bir inanış var. Bayanlar ‘Benim annemde, teyzemde yok’ diyerek taramalarını önemsemiyor. Fakat büyüklerimizden gelen genler anne ve babadan eşit muhtemellikte geliyor. Ailesinde göğüs kanseri hikayesi olan, genç yaşta ya da agresif çeşitte göğüs kanseri tanısı alan şahıslar daha erken yaşta denetimlere başlamalı.

KOLTUK ALTINDAKİ SERTLİK VE ŞİŞLİKLERE DE DİKKAT!

Memedeki her kitlenin kanser değildir. Lakin göğüs kanserinin en değerli belirtisi göğüste bir kitlenin olmasıdır. Göğüs kanserinin ağrı ile bir münasebeti yoktur. Ağrılı bir göğüs, göğüs kanseri işareti değildir. Hasebiyle ağrının olup olmaması bizim açımızdan da pek bir şey söz etmez. Göğüs kanseri, lenf yolları ile öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerine masraf. Koltuk altındaki sertlik ve şişlikler de göğüs kanseri belirtisi olabilir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.