DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Hulusi Kentmen Google’da Doodle oldu

Hulusi Kentmen Google’da Doodle oldu

ABONE OL
Kasım 2, 2022 02:03
Hulusi Kentmen Google’da Doodle oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk sinemasının unutulmaz ismi Hulusi Kentmen Google ana sayfasında doodle oldu. Bilhassa Yeşilçam’da yarattığı tatlı sert, babacan karakterleri ile hatırlanan Hulusi Kentmen, 1942-1988 yılları ortasında 500’e yakın sinemada rol aldı.

Google hazırladığı özel Doodlelar ile sanatkarları, bilim insanlarını ve siyasi bireyleri anmaya devam ediyor. Bu isimlerde biri de Hulusi Kentmen oldu. Tatlı-sert ve babacan şekli ile birçok sinemalarında baba, komiser, bahçıvan, hâkim vb. roller üstlendi, birçoğunda kendi ismiyle oynadı. Karakter oyuncusu olarak simgeleşti. Hulusi Kentmen’in doğum günü ve vefat yıldönümü olmamasına karşın Doodle hazırlanması merak konusu oldu. Google hazırlanan doodle hakkında açıklama yaptı.

Google tarafından Hulusi Kentmen için hazırlanan Doodle

HULUSİ KENTMEN DOODLE OLDU

Hulusi Kentmen, Google ana sayfasında kullanıcıların karşısına doodle olarak çıktı. Mevzu hakkında açıklama yapan Google;

“Bugünün Doodle’ı, aktör Hulusi Kentmen’i hürmetle anıyor. Kentmen, Türk sinemasının Yeşilçam periyodunun en sevilen ve en üretken oyuncularından biriydi.

20 Ocak 1912’de Tırnovo, Bulgaristan’da doğan Kentmen, İzmit Körfezi’nde büyüdü. Akçakoca İlkokulu’ndaki tiyatro salonunda oyunculuğa olan ilgisi başladı. Kentmen, Deniz Kuvvetleri’nde misyon yaparken sistemli olarak halk tiyatrolarında oyunlar oynadı ve ünlü tiyatro direktörü Burhanettin Tepsi’nin dikkatini çekti.

Kentmen 1940’lı yıllarda sinema dünyasına attıktan sonra da vakit zaman tiyatro oyunlarında sahne aldı. Oynadığı tatlı sert baba figürü, kendisinin en çok hatırlandığı rollerden oldu. 40 yılda 500’e yakın sinemada rol alan Kentmen, Yeşilçam sinemalarının ‘babası’ olarak anılmaya başlandı.

Bugün Türkiye’de sert lakin babacan bir kişiliği belirtmek için hala “Hulusi Kentmen gibi” sözü yaygın olarak kullanıyor. ” açıklamasında bulundu.

Doodle’ın tarihte bugün ile bir ilgisi olmadığı, yalnızca usta sanatçıyı andığı anlaşıldı.

HULUSİ KENTMEN KİMDİR?

İzmit Körfezi’nde büyüdü. Akçakoca İlkokulunun tiyatro salonunda birinci sanat denemelerini yaptı. Deniz Kuvvetlerinde astsubay olarak misyon aldı. Astsubaylık vazifesi 1961 yılında sona erdi. Üstlerinin müsamahasıyla askerlik mesleğini sona erdirene kadar sanat icra etti.
Halkevleri’nde tiyatroya başladı. Burhan Tepsi tarafından keşfedildi. Bilinen birinci oyunlarını, Rahmi Dilligil tarafından kurulan Ses Tiyatrosu’nda oynadı. Halkevi’nde Reşit Baran’ın yönettiği Hisse-i Şaiya oyunuyla profesyonel olan Kentmen, 1942’de Sürtük sinemasıyla sinema oyunculuğuna başladı.

İlk önemli rolünü Ferdi Tayfur’un Senede Bir Gün isimli sinemasıyla oynadı. Sinemaya başladıktan sonra da vakit zaman tiyatro oyunlarında sahne aldı. Kent Tiyatroları’nda sahnelenen Çatallı Köy oyununda rol aldıktan sonra 1965 yılında bu oyunu, oyuna mevzu olan köyde (Afyon’un Emirdağ ilçesinin Çatallı köyünde) Hüseyin Baradan, Şahin Tek ve başka oyuncularla birlikte sahneledi. Kurduğu Hulusi Kentmen Tiyatro Topluluğu ile çeşitli oyunları sahneye koydu, turneye çıktı. Birtakım televizyon reklamlarında rol aldı.

Birçok sinemasında, Kentmen’i, Kemal Ergüvenç, kimi sinemalarında ise İstek Tüzün seslendirdi. Kentmen, 1942-1988 yılları ortasında 500’e yakın sinemada rol aldı.

1938’de Refika Kentmen’le evlendi. Volkan isimli bir oğlu ve daha sonra iki torunu oldu. Amatör olarak fotoğrafçılıkla da ilgilendi ve keman çaldı. 1980 yılında İzmir Fuarı’nda Akasyalar Gazinosu’nda Hülya Koçyiğit’in takımında çıktı; keman çalıp parodiler yaptı. Türk sinemasında bir klasik olan oyuncu 81 yaşında 20 Aralık 1993’te böbrek yetmezliği sonucu ömrünü yitirdi. Karacaahmet Mezarlığı’nda yatmaktadır. Sanatkarın aslına hayli benzeri balmumu heykeli yapıldı. Ekim 2020’de İzmit’te hayatının bir kısmının geçtiği konutun müze yapılması kararlaştırıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.