DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Japonya’dan Ekim’de yene rekor müdahale

Japonya’dan Ekim’de yene rekor müdahale

ABONE OL
Kasım 1, 2022 21:45
Japonya’dan Ekim’de yene rekor müdahale
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya, yenin dolar karşısındaki keskin düşüşüne karşı Ekim ayında 6,3 trilyon yenlik (42,4 milyar dolar) rekor ölçüde müdahalede bulunarak para ünitesi üzerindeki baskıyı artıran spekülatif hareketleri sınırlamaya çalıştı.

Maliye Bakanlığı, 29 Eylül – 27 Ekim ortasındaki periyoda ait bilgilerini açıkladı. Merkez Bankası sayıları ve hükümetle para akışına ait piyasa kestirimleri, 21 Ekim’deki kuşkulu bir müdahalenin yaklaşık 5,5 trilyon yen (37,2 milyar dolar) maliyeti olduğuna işaret etmişti.

24 Ekim’deki keskin hareket de dahil olmak üzere yüksek dalgalanmanın yaşandığı anlar, yatırımcıları yetkililerin piyasalarda ne sıklıkta faaliyet gösterdiği ve para ünitesini ne kadar mühlet desteklemeye devam edebilecekleri konusunda iddiada bulunmaya sevk etti.

“Birkaç defa daha büyük müdahale görebiliriz”

Itochu Araştırma Enstitüsü Ekonomisti Atsushi Takeda, “Japonya’da hala 10 trilyon yenden fazla nakit var, bu nedenle Eylül ve Ekim aylarında gördüğümüz düzeydeki büyük müdahaleler tahminen üç ila beş defa daha gerçekleşebilir” dedi.

Takeda, Ekim sayısının büyük ölçüde 21 ve 24 Ekim’deki müdahaleler için 6 trilyon yen varsayımıyla ve ayrıyeten piyasaya daha küçük ek girişlerle uyumlu olduğunu söyledi.

NLI Araştırma Enstitüsü Kıdemli Ekonomisti Tsuyoshi Ueno ise 7,5 trilyon yen civarında bir sayı bekliyordu.

Ueno, mevcut stratejiyi 2004 ve 2011’de tekrarlanan günlük müdahalelerle karşılaştırarak, “Görünüşe nazaran duruşları çok sık müdahale etmek değil, en fazla tesire sahip olacak hakikat anı seçmek” dedi.

24 yıl ortadan sonra birinci kere müdahale yapılmıştı

Hükümet geçen ay stratejik bir değişiklik yaparak 24 yıl ortadan sonra 22 Eylül’de birinci yen alım müdahalesini açıklamasının akabinde direkt piyasaya yapılan müdahalelerle ilgili sessiz kalmayı seçti.

Eylül ayında yapılan 2,8 trilyon yenlik hareket yenin kıymetini bilakis çevirmekte başarısız olurken 21 Ekim’deki keskin yükselişinden evvel para ünitesi dolar karşısında neredeyse 152’ye düştü.

Maliye Bakanlığı datalarına nazaran Japonya Eylül sonu itibariyle yaklaşık 1,24 trilyon dolar kıymetinde Döviz rezervine sahipti. Ülkenin en likit yabancı rezerv varlıkları ortasında yabancı merkez bankalarına ve Memleketler arası Ödemeler Bankası’na ilişkin 135,5 milyar dolarlık mevduat bulunuyor.

Yine de bakanlığın en üst seviye para ünitesi yetkilisi Masato Kanda, müdahale için kaynakların sınırsız olduğunu belirtti. Kanda, yetkililerin tekrar piyasaya girip girmediği konusunda yorum yapmayı reddederken Maliye Bakanı Shunichi Suzuki ile birlikte spekülatif hareketlere karşı ikazlarını sürdürdü.

“ABD’nin manipülasyon raporu dikkate alınmalı”

Takeda, “Dikkat edilmesi gereken esas şeylerden biri ABD’nin kur manipülasyon raporu” dedi ve müdahaleyi belirleme kriterleri ortasında gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2’sinden fazlasına dikkat çekti.

ABD Hazine Bakanlığı Eylül ayında Japonya’nın birinci müdahalesini anladığını açıklamıştı. Hazine Bakanı Yellen, Japonya’nın o vakitten beri tekrar piyasaya müdahale ettiği tarafındaki haberlere yorum yapmaktan kaçınmıştı. Kanda ise geçtiğimiz hafta Yellen’ın Japonya’nın piyasaya müdahalesi hakkında açıklama yapmama tavrına hürmet duyduğunu söylemişti.

ABD ve Japonya ortasında faiz oranları genişlemeye devam ettiği sürece yenin dolar karşısında aşağı istikametli baskı altında kalması bekleniyor. FED, Japonya Merkez Bankası’nın Cuma günü değişiklik yapmayacağına dair bir duruş sergilemesinin akabinde bu hafta öteki bir büyük artışa hazırlanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.