DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Küresel Ports Holding, Karayipler’de dördüncü limanını portföyüne ekleyecek

Küresel Ports Holding, Karayipler’de dördüncü limanını portföyüne ekleyecek

ABONE OL
Ekim 22, 2022 22:03
Küresel Ports Holding, Karayipler’de dördüncü limanını portföyüne ekleyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Küresel Ports Holding (GPH), dünyanın en büyük kruvaziyer pazarı Karayipler’de dördüncü limanını portföyüne ekleyecek. Nassau ve Antigua’dan sonra yakın bir devirde ABD’ye bağlı özerk bölge Porto Riko’nun başşehri San Juan Kruvaziyer Limanını portföyüne ekleyen GPH, St. Lucia limanının kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl müddet ile işletilmesine dair St. Lucia Hükümeti ile ön muahede imzaladı.

Global Ports Holding İdare Şurası Lideri ve CEO’su Mehmet Kutman, “Dünyanın en değerli kruvaziyer destinasyonu olan Karayipler’deki varlığımızı güçlendirmek için atmış olduğumuz adımlara bir yenisini ekledik. Limanı portföyümüze eklememiz halinde kruvaziyer turizminden aldığımız hissesi da arttırmış olacağız” dedi.

Global Yatırım Holding’in iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Küresel Ports Holding (GPH), kruvaziyer turizminde kıymeti artan Akdeniz Çanağı’ndaki hissesini yüzde 40’a çıkarmasının akabinde, Karayipler’deki dördüncü limanını da portföyüne ekleyecek. GPH, Karayipler’de yer alan St. Lucia limanının kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl müddet ile (10 yıl uzatma opsiyonu ile) işletilmesi imtiyazına ait olarak St. Lucia hükümeti ile ön muahede imzaladı. İmtiyaz kontratının imzalanması halinde St. Lucia Kruvaziyer Limanı, Nassau, Antigua ve San Juan’dan sonra GPH’nin Karayipler’deki dördüncü limanı olacak.

Global Yatırım Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Ön muahede kararları uyarınca GPH ve St Lucia hükümeti münhasıran görüşmelere başlamış olup; bu devirde kapsamlı bir inceleme ve kıymetlendirme süreci ile her iki taraf da imtiyaz mukavelesini muvaffakiyetle imzalamak için çalışacaktır” denildi.

Yolcu sayısı 1 milyonu geçecek

İmtiyaz hakkının elde edilmesi halinde GPH, kendi küresel tecrübesi ve işletme modelini St. Lucia kruvaziyer liman operasyonlarını yönetmek için kullanacak. Ek olarak, GPH dünyanın en büyük gemilerinin yanaşmasına imkan verecek Point Seraphine’deki mevcut rıhtımın genişletilmesi, Casteries’de bulunan Vendors’ Arcade ve öbür ticari faaliyetleri canlandırmaya yönelik yatırımlar da dahil olmak üzere kruvaziyer liman hizmetlerini geliştirecek kıymetli yatırımlar yapacak.

2019 yılında yaklaşık 790 bin yolcu ağırlayan St. Lucia Kruvaziyer Limanı’nın, yatırımlar sonrasında, orta vadede 1 milyondan fazla yolcu ağırlaması bekleniyor.

İmtiyaz Mukavelesinin imzalanması tarafların kontrat kararları üzerinde mutabık kalmasına bağlı olup mukavelenin 2023 yılının birinci yarısında gerçekleşmesi bekleniyor.

Karayipler’deki varlığını güçlendiriyor

Global Ports Holding İdare Şurası Lideri ve CEO’su Mehmet Kutman, “St. Lucia Kruvaziyer Limanı’na ait ön muahede imzalamış olmaktan son derece mutluyuz. Dünyanın en değerli kruvaziyer destinasyonu olan Karayipler’deki varlığımızı güçlendirmek için atmış olduğumuz adımlara bir yenisini ekledik. Limanı portföyümüze eklememiz halinde kruvaziyer turizminden aldığımız hissesi da artırmış olacağız. Kruvaziyer turizminde değeri giderek artan Akdeniz Çanağı’ndaki hissemizi da yüzde 40’a çıkardık. Gelecek devirde de dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi unvanımızı korumak için akılcı fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.