DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Togg Teknoloji Yerleşkesi 29 Ekim’de merasimle açıldı, C SUV seri üretim bandından indi

Togg Teknoloji Yerleşkesi 29 Ekim’de merasimle açıldı, C SUV seri üretim bandından indi

ABONE OL
Kasım 1, 2022 22:39
Togg Teknoloji Yerleşkesi 29 Ekim’de merasimle açıldı, C SUV seri üretim bandından indi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Togg kullanıcıya yakın olmak için doğrudan satış modelini seçti

“Bir arabadan fazlası” için yola çıkan Togg, 18 Temmuz 2020 tarihinde inşaatına başlanan Togg Teknoloji Kampüsü’nü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda merasimle açtı. Açılışta, ayrıyeten Togg’un birinci akıllı aygıtı C SUV’un seri üretim bandından inişi de kutlandı.

2023 yılının birinci çeyreğinde doğuştan elektrikli birinci akıllı aygıtını pazara sunmaya hazırlanan Togg, açılışta satış stratejisini ve kullanıcıyla temas kanallarını da açıkladı. Togg, kullanıcıya yakın olmak için dijital ve fizikseli hibrit bir yapıda birleştirerek direkt satış yapacak.

Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ilişkin global bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak hedefiyle kurulan Togg, “Bir arabadan fazlası” vizyonuyla kıymetli bir kilometre taşını daha gerçekleştirmiş oldu. Togg, 18 Temmuz 2020 tarihinde temeli atılan Togg Teknoloji Kampüsü’nü planları doğrultusunda tamamlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Cumhuriyet Bayramı’nda merasimle açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni, Togg hissedarlarını, Togg İdare Konseyi üyelerini ve geniş bir davetli kümesini bir ortaya getiren merasimde, Togg’un birinci akıllı aygıtı C SUV, 1300 Togg çalışanının alkışları ortasında seri üretim bandından indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seri üretim bandından inen kırmızı renkteki C SUV ile merasim alanına gelirken, kendisini Togg hissedarları karşıladı.

“5 ay sonra trafiğe çıkıyoruz”

Sunuculuğunu Seda Öğretir ve Cem Öğretir’in yaptığı merasim, üretim robotlarının eşlik ettiği senfoni orkestrasının İstiklal Marşı icrasıyla başladı. Togg’un kurulduğu birinci günden bu yana geçirdiği basamakları anlatan sinemanın akabinde konuşan Togg İdare Konseyi Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, 1960’larda çok değerli bir fırsatın kaçırılarak, İhtilal arabasına sahip çıkılamadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu sefer 100 yılda bir gelen bu teknolojik dönüşüm fırsatını kaçırmıyoruz. En hakikat vakitte, global rakiplerimizle başa baş bir yarışa giriyoruz. Bir arabadan fazlasını üretiyoruz. Togg akıllı aygıtlarıyla yarının mobilite dünyasında ‘Biz de varız’ diyoruz. Biz hiçbir vakit pes etmedik. Ortaklarımızla, grubumuzla en düzgün bildiğimiz işi yaptık. Yatırım yapmaya, durmadan çalışmaya devam ettik. Birinci aracımızla birlikte seri üretime başlıyoruz. Testleri tamamladığımızda, yani yaklaşık 5 ay sonra da Togg araçlarımız trafiğe çıkacak. Tüm milletimize güzel olsun. Cumhuriyetimize armağan olsun.”

Kullanıcıya daha yakın olanlar daha başarılı oluyor”

Açılışta, Togg’un kilometre taşlarını anlatan Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş da Togg’un satış stratejisini ve kullanıcıyla temas prosedürünü birinci kere açıkladı. Karakaş, şunları söyledi:

“Küresel rekabette kullanıcıya daha yakın olanlar daha başarılı oluyor. Akıllı cihazlarımızı kullanıcılarımızla direkt buluşturacak, satışları direkt kendimiz organize edeceğiz. Kullanıcıyı merkeze alan, dijital ve fizikî tecrübesi harmanlayan hibrit bir yapıda hizmet vereceğiz. Maksadımız kullanıcılara daha süratli, daha aktif, daha verimli bir tecrübe yaşatmak ve uçtan uca çevrimiçi bir tecrübe ile Togg kullanıcısı olmalarına da imkan vermek. Bugün klasik üreticiler dahi yeni kuşak elektrikli araçlarını bayi ağı üzerinden satmıyor. Kasım ayında İstanbul’da Güçlü Center’da birinci temas noktamızı açıyoruz. 2023 yılında bu sayı 19’a ulaşacak. Satış sonrası temas noktalarımız ise sabit ve taşınabilir servis noktaları dahil olmak üzere ön sipariş başlayana kadar 7 bölgede 20 noktada hazır olacak.

“Çok yakında dijital eserlerimizi de duyuracağız”

Karakaş, bir teknoloji şirketi olarak akıllı aygıtın yanı sıra farklı dijital eserler üzerinde de çalıştıklarını belirterek, “Çok yakında dijital eserlerimizi de duyurmaya başlayacağız. Mobilite tahlilleri, büyük data, siber güvenlik, fintech, blok zinciri, oyunlaştırma, akıllı şebekeler ve mobilite servisleri üzere stratejik alanlar üzerine ağırlaşıyoruz. Kullanıcılarımıza, akıllı ömür, e-cüzdan, uzaktan güncelleme, akıllı irtibat üzere hizmetler sayesinde kesintisiz bir mobilite tecrübesi sunmayı hedefliyoruz” dedi.

“Yüzde 100 ulusal bir projeyiz, direksiyonda biz varız”

“Hedefimize giden yolda verdiğimiz tüm kelamları tuttuk” diyen M. Gürcan Karakaş, şöyle devam etti:

“Başından beri bir arabadan fazlasını yapmak üzere yola çıktığımızı tabir ettik. Geldiğimiz noktada akıllı aygıtımızın etrafında gelişen bir ekosistem kurmayı başardık. Yüzde 100 ulusal bir projeyiz. Tüm kararlarımızı kendimiz alıyoruz zira direksiyonda biz varız. Birebir vakitte yerliyiz. Başlangıçta da ‘Yüzde 51 yerlilik oranı’ dedik, tedarikçilerimizin yüzde 75’ini Türkiye’den seçerek, 51’i yakaladık, üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Günümüzde yerlilik ve ulusallığı kullandığınız kesim sayıları değil, fikri ve sınai mülkiyet haklarının tamamının size ilişkin olması belirliyor. Akıllı aygıtımızın kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, irtibatlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli özelliklerini temsil eden USECASE Mobility® kavramını tüm dünyaya anlatıp tescil ettirdik. Mobilite ekosistemini büyütmek ve yeni teknolojiler geliştirmek için çok bedelli iş birliklerine imza attık. Markamızı dünyanın en prestijli teknoloji platformlarında pozisyonlandırmaya başladık. Birebir çatı altında topladığı işlevleri, akıllı ve çevreci özellikleriyle ‘Bir Fabrikadan Daha Fazlası’ olan Togg Teknoloji Yerleşkemiz için pandemi de dahil, kar kış demeden 1200 iş ortağıyla çalıştık. Avrupa’nın en pak boyahanesini kurduk. Global rekabet için ülkemizin en uygunları ile dünyanın en güzellerini bir ortaya getirdiğimiz gruplar oluşturduk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan kırmızı renkteki C SUV ile merasim alanında

Konuşmaların akabinde montaj tesisinden yapılan canlı yayınla birinci akıllı aygıt C SUV seri üretim bandından indi. Montaj tesisindeki tarihi ana tanıklık eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, seri üretim bandından inen kırmızı renkteki C SUV ile Togg çalışanlarının alkışları ortasında merasim alanına geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sahnede Togg hissedarları karşıladı. Açılış merasimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının akabinde, aile fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

TOGG TEKNOLOJİ YERLEŞKESİ AÇILIŞINDA ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı aygıt Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını çekip, toplumsal medyada paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış öncesi Togg Teknoloji Kampüsü’nü gezdi ve test sürüşü yaptı. Akıllı özelliklerinin yanında kontaklı özellikleriyle daima internetin içerisinde yer alan Togg, kabin içi kamerasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını çekti. Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafı, akıllı aygıt tarafından Togg’un Twitter hesabından anlık olarak toplumsal medyada paylaşıldı.

Üretim için planlanan robotlar İstiklal Marşı’na eşlik etti

Tören, Togg’un teknoloji ile sanatı birleştiren gösterisiyle başladı. Togg Senfoni Orkestrası, kültürel mirasımızdan ilham alarak klasik ile yarının dünyasını bir ortaya getiren yeni jenerasyon bir sanat performansı ortaya koydu. Şovda, İstiklal Marşı’nı icra eden 50 kişilik orkestrayı, yeni medya sanatkarı ve ödüllü bestekar Mehmet Ünal ile birlikte bir robot yönetirken, üretim bandındaki robotlar da İstiklal Marşı’nın icrasına eşlik etti.

Devrim’den Konsept Akıllı Cihaz’a ‘Zaman Tüneli’

Açılış kapsamında Togg Teknoloji Kampüsü’nde Togg vizyonunu yansıtan teknoloji köşeleri oluşturuldu. “Bir arabadan fazlası”, “NFT”, “Akıllı Yaşam” ve “Dün, Bugün, Yarın” köşelerinde Togg’un yeni jenerasyon teknolojilerle kullanıcılarına sunacağı inançlı, süratli ve etraf dostu eser ve hizmetleri paylaşıldı. “Dün, Bugün, Yarın” köşesinde üretilmesinin üzerinden 60 yıl geçen “Türkiye’nin birinci yerli otomobili” İhtilal, Togg’un C segmentindeki birinci akıllı aygıtı olan SUV ve birinci sefer CES’te dünya kamuoyuna tanıtılan konsept akıllı aygıt bir ortada yer aldı.

Togg teknolojileri sanata dönüştü

Togg, kullanıcı odaklı, (user-centric), akıllı (smart), empatik (emphatic), temaslı (connected), otonom (autonomous), paylaşımlı (shared) ve elektrikli (electric) olarak tanımladığı özelliklerini temsil eden USE CASE Mobility® kavramını dijital sanatla da tabir ediyor. ‘ABD’de Yaşayan En Tesirli Türkler’ ortasında yer alan tanınmış siber-fiziksel mimar ve yeni medya sanatkarı Güvenç Özel, Togg için yapay zekâ ile sanatı bir ortaya getirdi. Güvenç Özel’in birinci olarak CES’te gösterilen “Arayüz” isimli yapıtı, dünyanın en büyük dijital baskı sanat uygulamalarından biriyle Togg Teknoloji Kampüsü’nde sergileniyor. Davetlilerin büyük ilgi gösterdiği ve Togg Teknoloji Kampüsü’nde 20 metre yüksekliğinde 200 metre genişliğinde toplam 4 bin 200 metrekarelik bir alana uygulanan eser, Togg’un ulaşım, şehircilik ve şimdiki ömürle ilgili teknolojik yaklaşımlarını vurguluyor.

Aynı vakitte Güvenç Özel’in Contemporary İstanbul’da dünya prömiyerini yapan, dev LED yüzeylerden oluşan enstalasyonu “Spectrum” da açılış için Togg Teknoloji Kampüsü’nde davetlilerle buluştu. Yapıtın üç farklı öğesi bulunuyor. Denizin üzerinde duran, altı metre genişliğinde, dışı büsbütün ayna kaplı bir küre figürü, iki boyutlu bir ekran ve küpün üç boyutlu versiyonu. Çalışmada, bu üçlü dizilim sayesinde bir gerçeklik spektrumu yaratılıyor ve fizikî bir gerçeklik algısından sanal bir gerçeklik algısına seyahat tecrübesi sunuluyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.