DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Yapı Kredi 3. çeyrekte kârını beşe katladı

Yapı Kredi 3. çeyrekte kârını beşe katladı

ABONE OL
Kasım 1, 2022 22:51
Yapı Kredi 3. çeyrekte kârını beşe katladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Yapı Kredi Bankası 2022 yılının 3. çeyreğinde piyasa beklentisi olan 14,7 milyar TL’nin üzerinde 16,1 milyar TL net devir kârı elde etti.

Banka kârını çeyreksel bazda yüzde 35 oranında artırırken, yılın birinci dokuz ayındaki net kârı ise 35,3 milyar TL’ye ulaştı. Geçen yılın tıpkı devrinde bu sayı 6,9 milyar liraydı.

Karşılık öncesi kâr ise 50 milyar TL olurken, karşılık öncesi kârın ortalama brüt kredilere oranı yüzde 12,6’ya çıktı. Yüksek kârlılıkta TÜFE’ye endeksli menkul değerler ve ücret-komisyon gelirleri tesirli oldu.

Özsermaye ve faal kârlılık sayılarında üst taraflı seyir devam etti.

Bankanın maddi ortalama özsermaye kârlılığı yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 63,7; 9 aylıklarda ise yüzde 54,9 ile emsalleri ortasında en yüksek düzeyde yer aldı.

Ortalama etkin kârlılığı ise 2021 yılında yüzde 1,7 düzeyinde iken; 2022 yılının birinci dokuz ayında yüzde 5’e, 3. Çeyrek prestijiyle ise yüzde 6,2’ye çıktı.

Yapı Kredi Bankası swap sarfiyatları dahil net faiz gelirlerini çeyreksel bazda yüzde 37, yıllık yüzde 346 artırarak 21,4 milyar TL düzeyine çıkardı. Bilhassa bu çeyrekte çeyreksel bazda yüzde 56 oranında artan ve 13 milyar TL düzeyine çıkan TÜFE Endeksli tahviller öne çıktı. Bu ortada yaklaşık 90 milyar TL olan TÜFE’ye dayalı varlık hacmi ve yüzde 65 (ekim-ekim enflasyonu) ile TÜFE’ye dayalı varlık değerlemesi tesirli oldu.

Bankanın net faiz marjı ise 2021 yılında yüzde 3,17 düzeyinde iken, 438 baz puan artış ile birinci 9 ayda yüzde 7,55 düzeyine çıktı.

Net fiyat ve kurul cephesinde ise çeyreksel bazda yüzde 19 artışla 4,2 milyar gelir elde edildi. Böylelikle yıllık bazda yüzde 86 artışla 10,6 milyar TL’lik sayıya ulaşıldı. Kurul gelirlerinde yüzde 46’lık hisse ile ödeme sistemleri yer aldı. Faaliyet sarfiyatları ise bu periyotta 9 aylıklarda yüzde 93 artarak 13,9 milyar TL’ye çıktı. Böylelikle komite sarfiyat oranı yüzde 76 ile 2021 düzeyine olan yüzde 74’ün üzerinde gerçekleşti.

Bankanın sermaye rasyoları güçlenmeye devam etti

Yapı Kredi Bankası’nın sermaye tamponları yasal limitlerin yaklaşık 560 baz puan üzerinde gerçekleşti. Bankanın 9 aylık; çekirdek sermaye oranı yüzde 13,9, ana sermaye oranı yüzde 15,5 ve sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 17,6 ile regülasyon limitlerinin epeyce üzerinde kalmayı sürdürdü. Enflasyon muhasebesi için ise banka maddi ortalama özsermaye kârlılığının enflasyonun üzerinde düşük çift haneli düzeylerde olduğunu belirtti.

Bankanın 2022 maksatları ise; TL kredi büyümesinde yaklaşık yüzde 65, yabancı para kredi büyümesinde ise yüksek yirmili düzeylerde daralma bekliyor. Gelirler kısmında net faiz marjının yüzde 7,5’in üzerinde, kurul büyümesinin ise enflasyon üzerinde öngörüyor. Masraf artışının ise ortalama enflasyondan, yaklaşık yüzde 90’lı düzeylere revize etti.

“Her şartta ülkemiz iktisadını desteklemeyi sürdürüyoruz”

Küresel manada belirsizliğin arttığı yılın birinci 9 ayında ülke iktisadını güçlü bir formda desteklemeye devam ettiklerini belirten Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, sonuçlara dair şu değerlendirmede bulundu: “Ticari ve KOBİ Bankacılığı bizim için stratejik ehemmiyete sahip bir alan. Sürdürülebilir büyüme ve güçlü iktisat, KOBİ’lerimizin sağlıklı bir mali yapıya sahip olmaları ve katma kıymet yaratmalarıyla mümkün. Bunun için müşterilerimizin finansman kaynaklarına daha kolay ulaşmasına imkan sağlıyoruz. Öte yandan, tekrar KOBİ’lerin bilhassa e-ticaret dünyasına ayrıcalıklı bir halde adım atmalarına, yeni müşteri ve pazarlara ulaşmalarına takviye olmak için hayata geçirdiğimiz pek çok iş birliğiyle imkan sağlamayı sürdürüyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.