DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İzmir dünya izci başşehri oldu

İzmir dünya izci başşehri oldu

ABONE OL
Kasım 1, 2022 21:57
İzmir dünya izci başşehri oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir, Milletlerarası Gilwell İzci Gönüllüleri, Dünya Bağımsız İzci Tertibi ve Trakya İzciler Birliği Federasyonu tarafından Dünya İzci Başşehri ilan edildi. Berat ve onur madalyası alan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “8 bin 500 yıllık bir barış ve demokrasi kenti olan İzmir’e dünya izci başşehri unvanı çok yakıştı” dedi.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yılında İzmir, dünyanın birinci ve tek izci başşehri ilan edildi. Dünya izcilerinin ilgisini İzmir’e çekecek “Evrensel İzci Beyannamesi”, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve Memleketler arası Gilwell İzci Gönüllüleri (ISVG) Lideri Dr. Dikpal Baidya ile Kültürpark İzmir Sanat’ta imzalandı.

İmza merasimine Memleketler arası Gilwell İzci Gönüllüleri (ISVG) Lideri Dr. Dikpal Baıdya, Dünya Bağımsız İzci Tertibi (WOIS) Kurucu Lideri Hugo Panıagua, Trakya İzciler Birliği Federasyonu (TİB) Lideri Neşet Hakan Arsan, Kemalpaşa Belediye Lideri Rıdvan Karakayalı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Muğla Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal İşler Dairesi Lideri Ünsal Paşalı, yerli ve yabancı 100 izci başkanı ve Melek İzciler kümesi katıldı.

Uluslararası izci önderleri İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e teşekkür plaketi verdi. Ayrıyeten Lider Soyer’e ISVG Lideri Dr. Dikpal Baıdya berat ve onur madalyası taktı. WOIS Kurucu Lideri Hugo Panıagua da Soyer’e İzciliğe Hizmet Sertifikası sundu.

“Cumhuriyet Bayramımıza denk gelmesi mutluluğumuzu katlıyor”
İzmir’de iki büyük gururu birden yaşadıklarını lisana getiren Lider Tunç Soyer, “İlk gururumuz, dünyanın ve ülkemizin farklı yerlerinden İzmir’e gelen dostlarımızla birlikte olmamız. İkinci gururumuz ise İzmir’i dünya izci başşehri ilan etmemiz. Bunun Cumhuriyet Bayramımıza denk gelmesi mutluluğumuzu katlıyor. İzcilik, bütün dünyada hiçbir ayrım yapmadan herkesi kucaklar. Bir asırdan daha uzun müddettir var olan bu hareket, özünde çok sesliliği ve çok renkliliği barındırır. Tıpkı İzmir üzere. Bu yüzden 8 bin 500 yıllık bir barış ve demokrasi kenti olan İzmir’e, dünya izci başşehri unvanı çok yakıştı. Bu unvanı büyük bir titizlikle taşıyacağımızdan hiç kuşkunuz olmasın” dedi.

“Var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz”
Trakya İzciler Birliği Federasyonu ile hayata geçirilecek çalışmanın ayrıntılarını veren Lider Soyer, “Engelli bireylerimizin ömrün her alanında yer alabileceğini bir sefer daha kanıtlayan Melek İzcilerimizle iftihar ediyoruz. İzcilik sadece tabiatta vakit geçirmek manasına gelmiyor. Bu hareket tıpkı vakitte gençlerin doğasıyla uyumlu bireyler olarak yetişmesini sağlıyor. Modülü olduğumuz tabiatın döngüsel mantığıyla düşünme maharetimizi geliştiriyor. Bu yüzden kentimizdeki izcilik faaliyetlerinin artması ve daha çok gencimizin bu kültür ile buluşması, bir modülü olması çok bedelli. Bugün, Milletlerarası İzciler İstekli Grubu’nun lideri Dr. Dikpal Keshari Baidya ile Kozmik İzci Beyannamesi’ni imzalamaktan büyük bir gurur duyuyorum. İzciliğin dünyadaki başşehri olma kıvancını İzmir’e yaşattığınız için şükranlarımı sunuyor um. Beyannamemizde yer aldığı üzere, saygıyı ve barışı çoğaltmak için üniversal ölçekte uğraş göstermeye var gücümüzle devam edeceğiz” biçiminde konuştu.

“Birlik güçtür”
WOIS Kurucu Lideri Hugo Panıagua “İzci yemini etmiş oymakların, kurucumuz Gilwell Lordu Baden-Powell’ın bize miras bıraktığı izcilik töresinin temel direkleri üzerinde sürdürülen çalışmalara ve bunun Türkiye’deki insanlara faydalı olduğuna inancım tamdır. Bu övgüye kıymet çalışmaları destekleyen tüm ülkelerle uzun vakittir hayalini kurduğumuz, yaşadığımız bu dünyayı bulduğumuzdan daha düzgün şartlarda bırakmaya yardım etme hayalini gerçekleştirebileceğiz. ‘Birlik güçtür’ tabiri ile karşılıklı anlayış ve dostluk hissinde birleştiğimizi ilan ediyoruz. İzcilerin hepsinin ideali bir ülkenin ilerlemesine yardımcı olmaktan yanadır. Geleceğimiz için daha düzgün vatandaşlar yetiştiriyoruz” diye konuştu.

ISVG Kurucu Lideri Dr. Dikpal Keshari Baidya ise İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e ve izcilere teşekkür etti.

“İzmir her vakit umut oldu”
Trakya İzciler Birliği Federasyonu Lideri Neşet Hakan Arsan, izciliğin bir dünya mirası olduğunu söyleyerek “İzmir medeniyetlerin üst üste, iç içe yaşadığı bir kesişim noktasıdır. İzmir’in dünya izcilik başşehri olması çok olağandır. Bugün İzmir barışın, kardeşliğin, umudun öncüsü olma övüncünü yaşıyor. Bu yüzden Liderimiz Tunç Soyer’e teşekkür ederiz. Geleceğe hazırız” tabirlerini kullandı.

İşbirliği protokolü imzalanmıştı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün, Trakya İzciler Birliği Federasyonu ile oluşturduğu Engelli İzciliği, dünya genelinde bu alandaki birinci ve tek kapsamlı İzcilik Ünitesi olarak biliniyor ve Melek İzciler ismini taşıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi çocuklar, gençler, bayanlar ve engelli bireylerin ferdi gelişimlerine takviye olmak, memleketler arası kozmik pahalara sahip, demokratik ömür biçimi ve kültürünü geliştirmek için Trakya İzciler Birliği Federasyonu ile işbirliği protokolü imzalamıştı. Bu kapsamda eğitim ve kamplar yapılmış ve bu çalışmalar Ege Bölgesi’ndeki belediyelere örnek teşkil etmişti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.