DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

OPEC global petrol talebi varsayımını yükseltti

OPEC global petrol talebi varsayımını yükseltti

ABONE OL
Kasım 1, 2022 21:48
OPEC global petrol talebi varsayımını yükseltti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OPEC, önümüzdeki on yılda global petrol talebinin artacağı istikametindeki öngörüye sadık kalırken, fosil yakıtları terk etmenin tehlikeli olacağını söyledi.

OPEC yıllık Dünya Petrol Görünümü raporunda, uzun vadeli petrol talebine ait kestirimini yükseltti.

Kurum, 2035 yılı itibariyle dünya petrol tüketiminin yüzde 13 artarak günlük 109,5 milyon varil düzeyine ulaşacağını öngördü. Bu varsayım, petrol sanayisindeki, iklim değişikliği nedeniyle yenilenebilir güç kaynaklarına dönülmesiyle birlikte, bu on yılın sonunda talebin zirve noktasına ulaşacağı tarafında olan yaygın görüş ile uyumsuz.

Dünya başkanları gelecek ay COP27 olarak kısaltılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı için Mısır’da buluşacak. OPEC Genel Sekreteri Haitham Al Ghais, geçen yıl gerçekleşen iklim görüşmelerindeki ihtarını tekrarlayarak, hidrokarbonlardan büsbütün vazgeçilmesinin, tüm güç kaynaklarına muhtaçlık duymaya devam edecek bir dünya için potansiyel olarak tehlikeli olacağını söyledi.

Yıllar boyunca petrol sanayisine kâfi yatırım yapılmaması nedeniyle, geçtiğimiz yıl Kovid sonrasında talebin artmasının akabinde, doğalgaz ve öbür yakıtların arzının yetersiz olması, tertibin duruşunu kısmen doğruluyor.

Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde doğalgaz tedariğindeki aksamalar, tüketici ülkelerin kömür üzere doğayı daha çok kirleten yakıtlara yönelmesine neden olurken düşük karbonlu güç kaynaklarına geçiş için başka bir zorluk yaratıyor.

Farklı Görüşler

Uluslararası Güç Ajansı’nın raporuna nazaran, fosil yakıt kullanımındaki süreksiz artışa karşın, ülkelerin uzun devirde Rus kaynaklarına alternatif araması nedeniyle, bu krizin yenilenebilir güce geçişi hızlandırabileceği düşünülüyor.

Buna rağmen OPEC, güç kaynakları ortasında petrolün global hissesinin mevcut oran olan %yüzde 31 düzeyinden, 2045’e kadar yalnızca yüzde 29’a düşeceğini öngörüyor. Tertibin bu bahisteki öngörüsü, Batılı ülkelerle ortasındaki tek görüş farkı değil.

Grubun önderi olan Suudi Arabistan geçtiğimiz ay, petrol üretimini günlük iki milyon varil kesintiye uğratma kararı alarak Beyaz Saray’ı rahatsız etmişti. ABD’li yetkililer, bu atılımın Kremlin’i Ukrayna ile olan savaşında destekleyeceğini belirtmesine karşın, Riyad, ham petrol piyasalarını stabilize etmek için atılımın gerekli olduğunu savunmuştu.

OPEC ülkeleri, önümüzdeki 20 yıl boyunca rakiplerinin petrol tedariğindeki hissesinin azalacağını, kendi hisselerinin ise artacağını varsayım ediyor. 2035 yılı itibariyle, tertibin 13 üyesinin ham petrol ve öbür petrol eserlerinde toplam üretiminin, geçen yılın günlük 31.6 milyon varil düzeyinden günlük 38.3 milyon varil düzeyine çıkacağı, 2045 itibariyle ise günlük 42.4 milyon varil düzeyine çıkacağı kestirim ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.