DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Türkiye’nin rüzgarına 2023’te 1 milyar dolar yatırım bekleniyor

Türkiye’nin rüzgarına 2023’te 1 milyar dolar yatırım bekleniyor

ABONE OL
Kasım 12, 2022 19:00
Türkiye’nin rüzgarına 2023’te 1 milyar dolar yatırım bekleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Rüzgar Gücü Birliği (TÜREB) Lideri İbrahim Erden, TÜREB tarafından organize edilen Türkiye Rüzgar Gücü Kongresi 2022 (TÜREK 2022) kapsamında yaptığı değerlendirmede, yıl sonunda 12 bin megavata yaklaşan rüzgar gücü konseyi gücünün, yeni yılın birinci çeyreğinde 12 bin megavatı aşacağını söyledi.

Türkiye’deki rüzgar gücü konseyi gücüne evvelki yıllarda 1860 megavatlık rekor heyetim ek edildiğini anımsatan Erden, finansman, insan kaynağı, mühendislik gücü, ekipman üretimi ve tüm bunların efektif kullanımı ile yıllık 3 bin megavat heyetimin sağlanabileceğini aktardı.

Erden, güç krizinin yaşandığı bu periyotta elektrik fiyatlarının yükseldiğini ve elektriğe muhtaçlığın arttığını tabir ederek, şöyle dedi:

“Türkiye’de önümüzdeki yıl sonunda benim varsayımım bin megavata yakın ek edecek. Bunun yatırım karşılığı yaklaşık 1 milyar dolar düzeyinde. Bizim hesaplarımız onu gösteriyor. Lisanssızda geçmişten alınmış 40-50 megavat var, yetişirse onun da takviyesi olur. Şu anda elimizde olmayan finans şartları sebebiyle rekor kurulumlar gerçekleştiremiyoruz. Dünya genelinde elektriğe muhtaçlık var. Fakat kâfi yatırım için finansal koşulların da uygun olması gerekiyor. Türkiye’de yatırımcı kaidelerini zorluyor. 3 bin megavatı zorlayacak kadar çok finansal gücü karşılayacak yatırımcı yok. Lakin yeniden de projeler için ihracat kredileriyle yatırımcılar kısmen rahatlayabilir, Almanya, Danimarka, İspanya ve Çin üzere ülkelerin kredileri var. Oradan ekipman getirdiğinizde finansmana ulaşabiliyorsunuz. Bunların faiz azaltmaya takviyesi olabilir. Yatırımı kolaylaştırabilir.”

“Yıl sonu ihracat maksadı 1,5 milyar avrodan fazla”

Erden, geçmişe nazaran teknolojinin gelişmesiyle ekipmanların boyutlarının büyüdüğünü, buna paralel alt yapı imkanlarının geliştirilmesi gerektiğini anlattı.

Türkiye’nin birinci ürettiği rüzgar gücü kanatlarının 50-60 metre, artık ise 80 metreden fazla olduğuna işaret eden Erden, şunları kaydetti:

“Sadece kanat değil, yenilenebilir güç dalında bu türlü büyük ölçekli yapıların üretilmesi yanında taşınması da kıymet kazandı. Yapıldığı yerin şartları, ana yola bağlanması vakit geçtikçe değişiyor ve geliştirilmeye gereksinim duyuyor. Lojistiğin geliştirilmesi bu açıdan değerli. Dünyanın her tarafına istediğiniz kalem eseri gönderebilirsiniz, lojistik sorununuz olmazsa. Gelişmiş lojistik alt yapı kıymetli ihracat kayıplarının azaltmasında kritik rol oynuyor. 2022 sonu için rüzgar gücü ekipman ihracatının 1,5 milyar avroyu aşacağını kestirim ediyoruz. 2023’te ihracat ölçüsü yüzde 10 artabilir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.